Субота, Гру 4, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Домашні тварини зміцнюють серце, лікують наші фізичні та душевні травми, — дослідження

Субота, 3 жовтня 2020 року

Якщо у вас є домашні тварини, ви знаєте, що вони можуть наповнити життя любов'ю та радістю. Тепер це підтверджує й наука: тварини зміцнюють серце, заспокоюють нерви та допомагають людям стати здоровішими.

Одна з теорій говорить про те, що під час контакту із тваринами у організмі людини підвищується рівень окситоцину. Цей гормон покращує навички спілкування, знижує артеріальний тиск і нормалізує серцевий ритм, зміцнює імунітет і підвищує больовий поріг, а також зменшує прояви стресу, гніву та депресії. Тому не дивно, що людям подобається перебувати в компанії собаки чи кішки (або іншого домашнього улюбленця).

Як тварини допомагають нам стати здоровішими і щасливішими?

1. Домашні тварини сприяють здоров’ю та довголіттю

Згідно із дослідженням 2017 року, у якому взяли участь 3,4 мільйона осіб зі Швеції, серед власників собак спостерігається більш низький ризик смерті від серцево-судинних та інших захворювань.

Близько 10 років дослідники вивчали стан здоров’я чоловіків і жінок у віці від 40 до 80 років і стежили за їхніми медичними даними. Виявилося, що собаки знижують ризик смерті одиноких людей на 33%, а ризик смерті від серцево-судинних захворювань — на 36%. Порівнюючи з тими людьми, у яких немає домашніх тварин, ризик появи серцевого нападу також був на 11% нижче.

2. Домашні тварини полегшують симптоми алергії та зміцнюють імунітет

Одне із завдань імунної системи — виявляти потенційно шкідливі речовини і активізувати антитіла, щоб запобігти загрозі захворювань. Іноді вона помилково вважає щось нешкідливе небезпечним, і тоді виникає алергічна реакція та її прояви — почервоніння очей, свербіння шкіри, нежить і хрипи.

Багато хто вважає, що утримання тварин у будинку може спровокувати алергію на лупу та шерсть. Як виявилося, спілкування із собакою чи кішкою протягом першого року життя дитини не тільки скорочує ймовірність появи алергії на тварин із віком, але й знижує ризик астми. Нове дослідження, проведене у 2017 році, показало, що новонароджені, які контактують із котами, мають нижчий ризик розвитку астми, пневмонії та бронхіту.

Навіть недовгий контакт із домашнім улюбленцем може активізувати систему захисту від хвороб. Деякі нові дослідження говорять про зв'язок між мікробами тварин, яких вони приносять до будинку, і корисними мікробами, які живуть у нашому травному тракті.

«Вплив бактерій тварин може викликати появу бактерій у нашій кишці, що змінить метаболізацію нейротрансмітерів, які впливають на настрій та інші психічні функції», — говорить Джек Гілберт, директор Центру Microbiome у Чиказькому університеті.

Гілберт є співавтором дослідження, під час якого було встановлено, що у амішів рідше з'являється астма, тому що в дитинстві вони багато часу проводять із домашньою худобою. Вчений зазначає, що дослідження того, як мікроби тварин можуть впливати на бактерії в кишечнику людини, усе ще знаходяться на ранніх стадіях.

3. Домашні тварини підвищують нашу фізичну активність

Якщо ви ходите на прогулянку із собакою, швидше за все у вас непогані показники фізичної активності. Під час дослідження, у якому брало участь більше 2000 дорослих, було виявлено, що ті, хто вигулює собак, менш схильні до ожиріння. Інше дослідження підтвердило, що літні люди (у віці 71—82), які вигулюють собаку, можуть ходити швидше й довше, а також є мобільнішими вдома, ніж ті, у кого немає собаки.

4. Домашні тварини допомагають долати стрес

Під час стресу в тілі починають вироблятися гормони — наприклад кортизол. Це підвищує рівень цукру у крові та адреналіну, що допомагає швидко реагувати і активно діяти. У деяких ситуаціях це — життєва необхідність, наприклад, коли загрожує смертельна небезпека.

Але живучи в постійному стані боротьби, стресу на роботі й божевільних темпів сучасного життя, ці фізичні зміни позначаються на організмі, у тому числі підвищують ризик серцевих захворювань та інших небезпечних станів. Контакт із домашніми тваринами протидіє стресовій реакції, зменшуючи вироблення гормонів стресу та нормалізує серцевий ритм. Тварини знижують рівні неспокою і страху (психологічних реакцій на стрес) і створюють відчуття спокою. Дослідження показали, що собаки допомагають зняти стрес і зменшити почуття самотності.

5. Домашні тварини зміцнюють здоров'я серця

Проведення часу із чотириногим улюбленцем полегшує перебіг серцево-судинних захворювань, викликаних стресом. Дослідження показують, що власники собак мають нижчий ризик серцевих захворювань, а також нижчі артеріальний тиск і рівень холестерину.

Собаки приносять користь пацієнтам, у яких вже є серцево-судинні захворювання: їхня тривалість життя збільшується, і вони з більшою ймовірністю переживуть серцевий напад.

Якщо у вас кішка — не засмучуйтеся: ці тварини теж здійснюють подібний влив на своїх господарів. Десятирічне дослідження показало, що у нинішніх і колишніх власників котів на 40% менше ймовірність отримати серцевий напад і на 30% менше шансів померти від інших серцево-судинних захворювань.

6. Тварини роблять нас більш товариськими

Чотириногі друзі допомагають заводити більше друзів і роблять нас більш доброзичливими.

Під час одного з досліджень студентам коледжу запропонували познайомитися із двома психотерапевтами. Перший був із собакою, а інший — без. Студенти повідомили, що вони відчували більше довіри до психолога, у якого була собака, і з більшою охотою ділилися з ним особистою інформацією.

7. Тварини допомагають пацієнтам із хворобою Альцгеймера

Коти й собаки стають хорошими друзями людей, які страждають від хвороби Альцгеймера та інших форм деменції, що викликають порушення роботи мозку.

На даний час існує декілька програм із навчання собак надання допомоги таким людям. У багатьох клініках передбачене регулярне відвідування пацієнтів спеціально навченими тваринами. Тварини допомагають вирішувати поведінкові проблеми, а також покращують настрій і апетит.

8. Тварини розвивають у дітей з аутизмом навички спілкування

Аутизм (також відомий як ASD) ускладнює взаємодію людини із соціумом. Спілкування із тваринами може допомогти дітям адаптуватися до спілкування з іншими дітьми. Під час одного з досліджень було виявлено, що підлітки з ASD вели себе більш позитивно перебуваючи в компанії морських свинок: вони більше розмовляли і сміялися та менше плакали. Останніми роками з'явилося безліч програм терапії з використанням тварин, включаючи дельфінів, собак, альпак (парнокопитні тварини в Південній Америці), коней і навіть курчат.

9. Домашні тварини полегшують симптоми депресії та покращують настрій

Домашні тварини допомагають долати самотність і стимулюють більше посміхатися. Турбота про чотириногого улюбленця — хороший метод захисту від депресії. Дослідження на цю тему тривають, але вже відомо, що терапія із використанням тварин особливо результативно лікує від депресії та інших подібних розладів.

10. Тварини допомагають лікувати ПТСР

Люди, які пережили бойові дії, напади і стихійні лиха, страждають посттравматичним стресовим розладом (ПТСР). Дослідження показують, що вихованці допомагають згладити спогади, зняти емоційне заціпеніння та усунути спалахи люті, пов'язані з ПТСР. Існує декілька програм, за якими спеціально навчені собаки і коти спілкуються із ветеранами війни.

11. Тварини допомагають у терапії раку

Терапія із тваринами емоційно та фізично покращує стан хворих на рак. Попередні результати клінічного дослідження від American Humane Association показують, що собаки не лише допомагають ​дітям, що борються з раком, долати самотність, депресію і стрес, але і можуть мотивувати їх дотримуватись рекомендацій із лікування — іншими словами, більш активно брати участь у власному одужанні.

Нове дослідження виявляє аналогічний підйом емоційного благополуччя у дорослих, що зазнають фізичні труднощі при лікуванні раку. Ще більше вражає те, що собаки тепер навчаються буквально винюхувати рак.

12. Тварини допомагають заспокоїти хронічні болі

Мільйони людей живуть із хронічним болем. Під час одного з досліджень 34% пацієнтів із фіброміалгією повідомили про полегшення болю (а також про поліпшення настрою і зменшення втоми) після контакту із собакою протягом 10–15 хвилин.

Під час іншого дослідження було виявлено, що ті, хто пройшов повну операцію із заміни суглобів, потребували меншого медикаментозного лікування після щоденних відвідувань спеціально навченого собаки.

Ці факти ще раз підтверджують, що життя людини і тварин нерозривно пов'язані. Нам потрібно навчитися цінувати ту щиру допомогу й підтримку, яку вони можуть нам подарувати.

Читайте далі:

Три собаки допомагають засадити ліс, що вигорів внаслідок пожежі в Чилі

Пластичний хірург, який страждав від захворювань більше 30-ти років: «Завдяки Фалунь Дафа я став здоровим»

12-річний хлопчик з Австралії рятує морських черепах від пластику

Comments   

загрузка...