ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Стамбулі за проїзд в метро можна розплатитися... сміттям!

Велика Епоха
У Стамбулі за проїзд в метро можна розплатитися... сміттям!
У Стамбулі за проїзд в метро можна розплатитися... сміттям!

У жителів столиці Туреччини з'явився новий спосіб оплатити поїздку на громадському транспорті. Однак він не пов'язаний із біткойнами, QR-кодами або смартфонами. На деяких залізничних станціях Стамбула з'явилися автомати, що пропонують знижки на проїзні квитки в обмін на пластикові пляшки, які відправлять на переробку.

Щоб скористатися цією незвичайною пропозицією, пасажирам потрібна спеціальна проїзна карта, за якою можна отримати знижку на проїзд. Далі вони приносять пластикові пляшки та інше сміття, придатне для переробки, до пунктів прийому, де є спеціальний пристрій. Автомат приймає і оцінює вторсировину, визначає розмір знижки та вносить це значення в карту пасажира.

Чи можна оплатити поїздку в метро тільки банками і пляшками? Це трохи складно, але можливо. За даними The New York Times, щоб отримати безкоштовну поїздку, знадобиться більше 24 пластикових пляшок стандартного розміру.

Перші автомати для прийому сміття і нарахування знижок встановили на станції метро İTÜ-Ayazağa. У найближчому майбутньому місто планує розмістити не менше 100 автоматів на станціях та в інших громадських місцях (наприклад, у школах). Хоча проїзні картки Istanbul Cards (або Istanbulkart), призначені в основному для метро, ​​їх також можна використовувати і для поїздок на інших видах громадського транспорту (наприклад, трамваях або автобусах) і навіть заплатити за вхід до громадського туалету.

Після Німеччини і Франції, Туреччина виробляє більше сміття, ніж будь-яка країна ЄС. Окрім того, переробка відходів у Туреччині поки не виведена на такий рівень, як у західноєвропейських країнах.

У Стамбулі, місті з населенням близько 15 мільйонів чоловік, щодня у середньому виробляється 17 тис. тонн відходів. І тільки близько третини з них потрапляють у спеціальні центри на переробку.

Оплата проїзду — це один зі способів, якими місто планує заохочувати рециркуляцію відходів: «За допомогою цих «розумних» пристроїв наш відділ управління відходами та компанія Smart City Technologies із міста Ісбак сприятимуть захисту навколишнього середовища. Ми продовжуємо бути одними з перших у сфері управління твердими відходами».

Ідея стимулювати населення до переробки сміття не є новою. Наприклад, в Індонезії з'явився не менш високотехнологічний (але більш доступний) метод повернення використаних пластикових пляшок.

Пасажири можуть їздити на міських автобусах у Сурабаї, другому за величиною місті в Індонезії, протягом двох годин, сплативши за поїздку 10 пластиковими стаканами або 5 пластиковими пляшками. Здати сміття в обмін на квиток можна на автобусних терміналах і станціях або ж оплатити проїзд пляшками чи склянками просто в автобусі.

Suroboyo Bus може збирати більше 230 кг пластику щодня. Це може дати хороший результат, особливо якщо врахувати, що Індонезія, четверта за чисельністю населення країна у світі, є другим за величиною джерелом пластикових відходів в океанах (після Китаю).

Читайте далі:

Норвежці у скрутному становищі: у них закінчується сміття

Куди здати відходи у різних містах України (мапа від «Великої Епохи»)

Сім'я Бургерів не виносить сміття уже 20 років