• Не вір очам своїм: чарівні оптичні ілюзії

  • Понеділок, 26 листопада 2018 року

Оптичні ілюзії знову популярні завдяки інтернету і, без сумніву, інтригують та дивують багатьох. Вони є одним із доказів складності роботи мозку і людського сприйняття. Ось декілька класичних оптичних ілюзій і причин, за якими вони продовжують обманювати нас донині.

Ілюзія Ніньо

На білому тлі із сіткою з сірих ліній зображено 12 чорних крапок. Однак побачити усі точки одночасно неможливо. Французький учений і фахівець з візуального сприйняття Жак Ніньо створив цю ілюзію у 2000 році та опублікував докладне дослідження, яке пояснює, як вона обманює розум.

Справа в тому, що лінії заважають сітківці ока сфокусуватися на всіх точках одразу. Ця ілюзія є яскравим прикладом того, як наш мозок компенсує те, що ми не можемо бачити. Хоча ми знаємо, що на сітці 12 точок, але бачимо тільки деякі з них.

Молода і стара жінка

Цю ілюзію створив у листопаді 1915 року карикатурист Вільям Елі Хілл. Він назвав її «Моя дружина і теща» та підписав «Вони обидві на цій картині — знайди їх».

Можливо, це одна з найвідоміших оптичних ілюзій у світі. Деякі люди бачать юну леді, яка відвернулася від глядача, тоді як інші бачать профіль літньої жінки.

Дослідження, проведене у 2018 році в Університеті Фліндерса в Австралії, говорить, що те, кого ви бачите на зображенні, залежить від вашого віку. Професори психології провели дослідження серед 393 людей у ​​віці від 18 до 68 років, яким на півсекунди показали зображення. Молоді учасники побачили юну леді, а літні — літню жінку.

Ілюзія кривизни

Які лінії ви бачите, хвилясті чи зигзагоподібні? Більшість людей бачить, як подвійні хвилясті лінії чергуються з подвійними зигзагоподібними. Тепер погляньте на лінії у тому місці, де вони проходять над чорно-білою частиною фотографії. Що ви бачите зараз? Насправді всі лінії хвилясті.

Доктор філософії та дослідник Кохке Такахаші пояснює:

«Можливо, наші очі та мозок еволюційно більш пристосовані для виявлення кутів, ніж кривих. Ми оточені предметами, які мають багато кутів».

Ілюзія танцівниці, що обертається

Ця фігура обертається за годинниковою стрілкою чи проти?

Ілюзія пов'язана з напрямком, у якому обертається танцівниця. Спочатку спостерігач думає, що вона обертається або за годинниковою стрілкою, або проти. Однак через деякий час з'являється абсолютна впевненість, що танцівниця обертається в протилежному напрямку. Насправді ж вона не змінює напрямок руху.

Чому неможливо визначити напрямок обертання? Ця оптична ілюзія обманює нас, використовуючи сприйняття глибини. Оскільки недостатньо інформації про глибину зображення, ніхто не може визначити напрямок обертання з абсолютною впевненістю.

Кімната Еймса

Кімната Еймса — один із найвідоміших прикладів того, що сприйняття не завжди збігається із реальністю. Якщо дивитися прямо, кімната Еймса являє собою звичайне квадратне приміщення зі стінами, перпендикулярними підлозі та стелі. Проте задня стіна насправді побудована під гострим кутом, а підлога і стеля круто нахилені.

Це створює ілюзію, що люди і об'єкти на одному боці кімнати здаються набагато менше або більше людей або об'єктів на іншому боці кімнати.

Ідея кімнати Еймса використовувалася в таких фільмах, як «Володар перснів», щоб деякі актори здавалися набагато нижчими або вищими, ніж вони є насправді.

Сходи Пенроуза

Сходи Пенроуза, також відомі як Неможливі сходи, були створені Лайонелом Пенроузом і його сином Роджером.

У цьому двовимірному зображенні чотири сходових прольоти, які, як здається, з'єднуються один із одним так, що якщо людина буде безперервно підніматися або опускатися ними, то ніколи не досягне найвищої або найнижчої точки.

Сходи Пенроуза стали популярним сюжетом для художників, які зображують сходи та інші подібні спотворені перспективи у двомірних картинах або малюнках.

Оптичне мистецтво

Щоб зробити статичне зображення анімованим, дизайнери часто використовують складні колірні візерунки. Більшість теорій ілюзії руху в оптичному мистецтві пов'язані з нездатністю мозку обробляти різні кольори та форми одночасно.

Читайте далі:

Ілюзія польоту в мистецтві танцювального колективу Shen Yun

Скульптури, що розтягуються, наче акордеон

Люди із вадами зору тепер зможуть «побачити» шедеври скульптури

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...