• Газпром втрачає ринок в Європі

  • Раїса Стецура | Велика Епоха
    Понеділок, 1 серпня 2011 року

«План газифікації Росії перебуває на межі провалу – Газпром втрачає ринок», – заявив про це президент консалтингової компанії East European Gas Analysis Михайло Корчемкін напередодні в онлайн-конференції з холдингом «Фінам».

Попит на газ в Європі в умовах кризи світової економіки значно знизився, внаслідок чого прибуток Газпрома впав на мільярди доларів. До того ж, ЄС шукає будь-які способи, щоб звільнитися від залежності російського газу. Так, в Європі вже будуються термінали для прийому суден з дешевим зрідженим природним газом, і йде розвиток виробництва сланцевого газу. Наприклад, в Польщі вже виявлені його запаси.

В ході конференції учасники проаналізували також розвиток внутрішнього ринку газу в Росії. Вони відзначили, що йому перешкоджають відсутність конкуренції, низький рівень розвитку газотранспортних галузей і неясна цінова політика. Крім нерозвиненої газотранспортної інфраструктури залишається складною ситуація і з внутрішніми цінами на газ, які піднімає уряд у гонитві за прибутком. Як відзначили учасники конференції: «Політика російської держави "не ринкова" і стримує зростання економіки, бо спрямована на підтримку зростання внутрішніх цін на газ».

Зокрема Корчемкін заявив: «У Росії немає і натяку на звільнення газових цін від адміністративного регулювання. Уряд грає на стороні «Газпрому», протиставивши себе всім споживачам газу. Керівництво ж газової компанії поставило «рівнодохідні» ціни для споживачів Росії. Однак ці ціни можуть виявитися останнім не по кишені».

Думку голови East European Gas Analysis поділяє і заступник начальника аналітичного відділу ЗАТ «Алор-інвест» Дмитро Лютягін. За словами аналітика: «Лібералізація – це коли ринок не залежить від ціни і базується на кон'юнктурі і нових трендах, таких як сланець, зріджений природний газ та ін. А Росія хоче прив'язати всі ціни до контрактних цін Газпрому».

Раніше Михайло Корчемкін заявляв, що «Газпром» може не дотягнути до кінця десятиліття і «розвалитися через будівництво непотрібних газопроводів, таких як «Північний» і «Південний». У найближчому майбутньому стає дуже сумнівно, що внутрішній ринок блакитного палива для газового монополіста буде ефективним, вважає він.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...