• Вченого з України звинувачують у шпигунстві

  • Ганна Жаворонкова | Велика Епоха
    Неділя, 8 вересня 2013 року
У Харкові сьогодні має початися процес над заслуженим діячем науки і техніки України Володимиром Чумаковим. Вченого підозрюють у «державній зраді», повідомляють «Вести» з посиланням на самого обвинуваченого.

Харківська прокуратура і СБУ звинувачує Чумакова у передачі Китаю секретних наукових даних про Рельсотрон і електродинамічні прискорювачі, за допомогою яких можна наростити штучний метеорит.

Сам вчений не визнає інкриміновані йому обвинувачення. За його словами, він почав працювати над темою рельсотрону з середини 2000-х років, після чого випустив навчальний посібник для студентів під назвою «Імпульсні процеси та системи». У своєму підручнику Чумаков використовував відомості з відкритих джерел, як сказав він.

Приводом же для звинувачення у «державній зраді», вважає Чумаков, став його звіт, написаний для українсько-китайської фірми «Top Science Ukraine».

«Китайський інвестор був готовий фінансувати багато проектів нашої лабораторії, але попросив надати якийсь науковий матеріал, щоб побачити наші можливості. Я надав їм звіт, складений на основі нотаток, які готував для підручника, а також матеріали з Інтернету, здебільшого іноземних колег. Але СБУ звинуватила мене в тому, що я використовував звіт українських вчених з даної теми, який був складений ними наприкінці 90-х, а значить, я видав КНР державну таємницю», ― сказав доктор технічних наук.

Як зазначив Чумаков, вищевказаний секретний звіт 90-х позбувся грифу «Секретно» ще в 2006 році. Але, як стверджує обвинувачений, він не використав навіть ці розсекречені матеріали.

Офіційні ж претензії правоохоронних органів до Чумакова сформульовані наступним чином: «Розголошення відомостей про технології створення електродинамічного прискорювача завдасть шкоди обороноздатності України і призведе до відставання від інших розвинених країн». За це звинувачення вченому загрожує до 15 років позбавлення волі.
Підписатися:

Коментарі