• На які харчові продукти ціни виросли в останній рік

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Четвер, 7 лютого 2013 року
Отримати достовірні дані щодо зростання чи подешевшання продуктів від чиновників важко, адже на сайтах Міністерства аграрної політики та Міністерства економічного розвитку наводяться суперечливі дані, стверджує Тетяна Шальман, голова «Союзу споживачів України». Все ж експерти, спираючись на свої дані, назвали харчові продукти, які в 2012 році зросли в ціні та подешевшали.

Пиво та борошно в 2012 році подорожчали більше за інші продукти — на 17% та 12% відповідно, говорить заступник директора Української аграрної конфедерації Олександр Ярославський. Ціна на інші продукти зросла незначно — на 3—4% за рік. Натомість подешевшали на 16% гречка та цукор, які в попередні роки сильно набрали в ціні. Подешевшали також молочні продукти, але дуже незначно — на 0,1—0,5%. Проте наведені дані показують ціни на гуртову продукцію, а в роздрібній торгівлі ціни можуть змінюватись по-іншому, уточнив експерт.

Проте в магазинах ціни на «здешевілий» цукор зростали на кілька копійок кожного місяця, говорить Тетяна Шальман.

Показовим є те, що за минулий рік збільшився імпорт в Україну м’ясної продукції: в 2,4 рази більше завозити стали свинини і майже в 2 рази — птиці. Причому м’ясо завозять дешеве і не дуже якісне — таке більше за все купують українці. А на експорт іде м’ясо високих сортів, яке і коштує більш, ніж удвічі дорожче. Загалом 87,2% продовольства на полицях українських магазинів — вітчизняного виробництва, говорить Олександр Ярославський.

А в 2013 році ціни на продовольчі товари залежатимуть багато в чому від врожаю, курсу валют та цін на зовнішньому ринку і прогнозувати їх поки що складно, говорить фахівець аграрної конфедерації.

Серед найвірогідніших кандидатів на подорожчання в 2013 році він називає молочну продукцію. Каже, ріст ціни на неї пов’язаний з її подорожчанням на зовнішніх ринках і тим, що в 2011—2012 роках ціни на неї знижувалися. Загалом для виробників ціна на сировину — молоко — підвищилась на 15%, а наскільки дорожчими стануть молочні вироби для споживачів, прогнозувати важко, каже Ярославський, тому що виробники самі встановлюють ціни.

За словами експертів, на сьогоднішній день на харчові продукти українці витрачають 65% своїх зарплат.
Підписатися:

Коментарі