ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Судді психологічно не готові до нового Кримінального кодексу

Велика Епоха

Кримінально-процесуальний кодекс (КПК) поки що не працює так, як мав би, вважають практикуючі адвокати. Проблема в тому, що судді та прокурори не готові до цього психологічно, каже один із авторів першого коментарю до КПК адвокат Віктор Бояров.

Адвокат Віктор Бояров. Фото: Аліна Варфоломєєва/Велика Епоха
Адвокат Віктор Бояров. Фото: Аліна Варфоломєєва/Велика Епоха
З новим КПК у разі, якщо суддя не отримав достатньо вагомих доказів того, що людина винна, він має її виправдовувати, сказали експерти адвокатського бюро «Легких та партнери» під час прес-конференції 5 лютого. На практиці ж виправдовують дуже рідко.

«Судді не можуть себе зламати і сказати: ось виправдувальний вирок, тому що є багато різних факторів. Жаль прокурора, тому що він може попросити, жаль слідчого», — каже Віктор Бояров, який окрім адвокатської діяльності має попередній чималий досвід роботи в прокуратурі.

Крім того, новим КПК передбачено, що в ряді справ прокурор має доводити судді, що до обвинувачуваного не можна застосувати м’яких запобіжних заходів — тобто не тримати під вартою. Але на практиці прокурори цього не роблять й ізолятори залишаються, як і раніше, переповненими. А на позицію адвоката судді, коли обирають строк тримання під вартою, можуть і не звернути уваги, каже адвокат Кирило Легких.

«Можливості не реагувати на позицію захисту були, такі можливості і залишились», — говорить голова адвокатського бюро.

Кирило Легких, голова адвокатського бюро «Легких та партнери». Фото: Аліна Варфоломєєва/Велика Епоха
Кирило Легких, голова адвокатського бюро «Легких та партнери». Фото: Аліна Варфоломєєва/Велика Епоха
Експерти резюмують, що працювати стало складніше всім. Додалося роботи у суддів, змінились також обов’язки прокурорів — тепер слідством керують фактично вони, говорить Віктор Бояров. «В зв’язку з прийняттям кодексу потрібно змінювати прокуратуру, збільшувати кількість працівників. Те ж саме і з суддями», — говорить Бояров.

Перебудуватись потрібно й адвокатам — тепер у них з’явилось більше можливостей, але вони мають стати активнішими, каже експерт. А це може виявитись непростою задачею для адвокатів із великим досвідом роботи — людям середнього та старшого віку.

Але прогноз експертів залишається достатньо оптимістичним: КПК зможе запрацювати як треба, тільки для цього потрібні зусилля всіх сторін.

«Коли буде переламана ця психологія суддів, прокурори перебудуються та адвокати підготуються, тоді ми зможемо нормально працювати», — говорить Віктор Бояров.