ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Поліція Пекіна розшукує і повертає своїх громадян, які втекли за кордон не офіційними методами

Велика Епоха
Співробітники воєнізованої поліції в масках марширують біля входу до Забороненого міста в Пекіні 20 вересня 2020. (Nicolas Asfouri/AFP via Getty Images)

Операція під кодовою назвою «Небесна мережа» (Sky Net) ініційована китайським режимом для розшуку своїх партійних чиновників та посадових осіб, які переховуються за кордоном, у рамках так званої кампанії боротьби з корупцією, повернула свою 10-тисячну жертву до Китаю, досягнувши цим нової лякаючої позначки, повідомив The Epoch Times Пітер Далін*, засновник неурядової організації «Захисників безпеки» (Safeguard Defenders).

Це лише один із довгого переліку фактів, наведених у новому звіті організації Safeguard Defenders щодо того, як Китай активно «охороняє» китайських громадян по всьому світу за допомогою «довгорукої поліції». І це не найстрашніше.

Ще в 2014 році, незабаром після оголошення лідером КНР Сі Цзіньпіном антикорупційної кампанії, він ініціював операції Sky Net та «Полювання на лисиць» (Fox Hunt). Тоді Пекін стверджував, що близько 18000 чиновників залишили країну і необхідно їх повернути. Ці операції, як і антикорупційна кампанія, скоріше були спрямовані на усунення політичних суперників Сі, ніж на «правосуддя».

З того часу кількість прохачів притулку з Китаю щороку б'є нові рекорди. За даними «Ради з прав людини» (UNHRC) при ООН, у 2020 році їхня кількість зросла на 700% у порівнянні з 2012 роком, коли Сі прийшов до влади.

Крім того, у зв'язку з масовим відпливом уйгурів із Сіньцзяну, режим, безумовно, має ще більше причин для активної поліцейської діяльності за кордоном: або залякувати своїх жертв і змусити їх замовкнути, або змусити повернутися до Китаю, повідомляється в новому звіті Safeguard Defenders.

Sky Net і Fox Hunt застосовують найрізноманітніші тактики, щоб змусити жертв, у тому числі не китайців, повернутися до Китаю. Як стало відомо з офіційних юридичних записів, китайську поліцію з 2018 року інструктують, як повернути пізнані цілі. Формальні судові розгляди, такі як звернення за екстрадицією, становлять дуже мало справ. Більшість операцій — це загрози або затримання членів сімей жертв, які ще перебувають у Китаї; відправлення агентів поліції або «Національної комісії з нагляду» (NSC) до незаконних закордонних місій для залякування та переслідування жертв, щоб змусити їх повернутися «добровільно»; а також просто викрадення жертв, які знаходяться в Азії. У юридичному тлумаченні обговорюється як залякувати, викрадати і проводити незаконні операції за кордоном, як примушувати людей до поїздки до третіх країн, звідки Китай може легко їх повернути (за допомогою або без допомоги іноземного уряду).

Деталі вищевикладеного показані в офіційному документі, що регулює роботу Sky Net.

Попри те, що пандемія трохи обмежила можливості Sky Net у поверненні жертв незаконними методами, але їй все ж таки вдалося не відставати в цій справі. Так, у 2020 та 2021 роках, незважаючи на чинні суворі обмеження на поїздки, до Китаю було повернуто тисячі китайців, досягнувши до кінця 2021 року позначки — 10 000 осіб.

Зростання китайської діаспори в усьому світі і нахабні операції Sky Net за кордоном, про які китайська влада іноді навіть зловтішається в місцевих ЗМІ, як вони незаконно змусили потрібну їм людину повернутися до Китаю, наприклад, із Франції, не обіцяє нічого доброго в майбутньому. Зі скасуванням обмежень, пов'язаних з пандемією, ці операції будуть проводитися ще інтенсивніше.

Іноземним урядам належить пройти тернистий шлях у прийнятті рішення про те, як краще протистояти цим операціям, які не лише порушують національний суверенітет цільових країн, а й зовсім оминають будь-які нормальні судові процеси для такої співпраці.

За даними NSC, на сьогодні до Китаю повернуто 10 000 жертв із більш ніж 120 країн. Точне число, можливо, ніколи не буде відоме, і, згідно зі звітом Safeguard Defenders, під час операцій вдалося повернути лише близько половини розпізнаних цілей. Як часто Китай має намір проводити такі операції, невідомо. Урядові дані, що не заслуговують на довіру, стосуються лише осіб, які обвинувачуються в економічних злочинах. Мішенню є й дисиденти, особливо уйгури із регіону Сіньцзян. Цифра 10 000 — це лише верхівка айсбергу.

Західні Міністерства закордонних справ зберігають мовчання про методи «довгоруких поліцейських» китайського режиму за кордоном, і не роблять ніяких зусиль для відстеження таких операцій. Уряд США порушив кримінальну справу проти групи китайських агентів і оперативників, але більшість з них не були залучені або залишилися безкарними з дипломатичних причин. Погіршує стан справ ще те, що там не існує системи захисту китайських громадян, які шукають притулку за кордоном. Таким чином, це одна з причин, чому дуже мало жертв, які пережили подібний досвід, говорять про це публічно.

Новий звіт Safeguard Defenders оголив явну і реальну загрозу національному суверенітету в усьому світі. Міністерствам закордонних справ пора вжити заходів — розслідувати, викривати і протидіяти хуліганській поведінці, а також прийняти схеми щодо захисту осіб, які стали об'єктом переслідування і нападок.

Думки, виражені в цій статті, є думкою автора і не обов'язково відображають точку зору The Epoch Times.

Пітер Далін (Peter Dahlin) є засновником неурядової організації Safeguard Defenders і співзасновником китайської неурядової організації China Action (2007-2016 рр..), що базується у Пекіні. Він є автором «Суд над ЗМІ» і автором «Народна Республіка осіб, що зникли безвісти». Пітер Далін жив у Пекіні з 2007 року, поки у 2016 році його не затримали і не помістили в секретну в'язницю, а потім депортували і оголосили «персоною нон грата». До життя в Китаї він працював у шведському уряді, займаючись питаннями гендерної рівності. Зараз Далін живе у Мадриді, Іспанія.

За матеріалами The Epoch Times USA