ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Пекін створив понад 100 000 «цивілізаційних» центрів для запровадження пропаганди КПК у маси: звіт

Велика Епоха
Журналісти та інші відвідувачі знімають лідера компартії Китаю Сі Цзіньпіна, який розмовляє з великого екрану в новозбудованому Музеї комуністичної партії в Пекіні, 25 червня 2021 року. (Kevin Frayer/Getty Images)

Лідер Комуністичної партії Китаю (КПК) Сі Цзіньпін створює масштабну мережу центрів політичної та культурної освіти по всій країні з метою охопити кожне село та район у Китаї своїм баченням соціалізму. З моменту запуску проєкту у 2018 році було створено понад 100 000 таких центрів, йдеться у доповіді, опублікованій 31 січня нью-йоркською некомерційною організацією Asia Society.

Названі «Навчальними центрами цивілізації нової ери», ці установи є частиною зусиль з донесення офіційної ідеології Сі, відомої як «Думка Сі Цзіньпіна», безпосередньо до громадян Китаю, йдеться в доповіді, опублікованій в журналі Азійської спільноти ChinaFile.

«Центри призначені для надання соціальних послуг та політичної індоктринації, щоб ще більше наблизити громадян Китаю до партії», — йдеться у звіті.

Маловідомі за межами Китаю ці центри швидко стають важливою частиною проєкту внутрішньої пропаганди КПК, просуваючи її цілі «пропаганди серед мас, навчання мас, керівництва масами, служіння масам», йдеться в доповіді.

Центри розташовані як у сільських, так і в міських районах, реалізуючи план КПК щодо того, що Сі Цзіньпін назвав «новою ерою» в історії Китаю.

«До програми роботи центрів входить формування людей як «нових» громадян з «новими» звичками та просування доктрини, відомої як «Думка Сі Цзіньпіна про соціалізм з китайськими рисами в нову епоху», у серця та уми мас», — йдеться у доповіді.

Кожен центр пропонує навчання з різних тем, від здоров'я та гігієни до кулінарії та планування святкових вечірок. Серед інших видів діяльності — організація прибирання околиць, доставляння харчових продуктів бідним та надання допомоги людям похилого віку.

Політична індоктринація є також важливою частиною програми центрів. Сюди входять презентації патріотичних фільмів, лекції з теорії Сі Цзіньпіна, заняття з виховання громадянської позиції та дискусії про досягнення КПК.

«Переплітаючи корисні послуги з теорією партії, КПК прагне знову утвердити себе як джерело добробуту та сенсу індивідуального та колективного життя», — йдеться у звіті.

«Нова ера»

«Навчальні центри цивілізації нової ери» беруть свій початок у промові Сі, яку він виголосив у 2013 році як лідер КПК, в якій він заявив, що розвиток Китаю вступив у «нову еру». Сі описав цю нову еру як наступний крок у перетворенні Китаю з бідної аграрної країни у світову промислову державу.

Після десятиліть збагачення Китаю як світової фабрики, Сі зосередив увагу на внутрішніх проблемах країни, щоб вирішити багато економічних та соціальних проблем, викликаних таким швидким розвитком. Спостерігачі зазначають, що однією з головних суперечностей китайського комунізму є величезний дисбаланс у рівні добробуту, який сьогодні існує між прибережними містами та сільською місцевістю.

Усунення цієї економічної нерівності та побудова того, що Сі називає «загальним процвітанням», є новими пріоритетами для китайського режиму. Це знаменує собою значну зміну у порівнянні з тим, що в минулому КПК наголошувала на швидкому економічному зростанні, заснованому на експорті. Хоча економічне зростання Китаю вивело сотні мільйонів китайців з крайньої бідності, воно також створило більше мільйонерів та мільярдерів, ніж будь-яка інша країна на землі за межами США. І це в країні, де 600 мільйонів людей живуть менш ніж на 1000 юанів (близько 157 доларів) на місяць.

Розрив у добробуті Китаю, що збільшується, став джерелом збентеження для режиму і потенційно серйозною загрозою для легітимності КПК.

«З 2017 року адміністрація Сі Цзіньпіна визначила нестійке поєднання соціально-економічної нерівності та висхідних очікувань громадян як поточна «головна суперечність» країни — термін, що використовується в партійній теорії для позначення першопричини тяжкого становища суспільства, яку лідери країни повинні усунути, інакше їм загрожує повалення», — йдеться у доповіді.

Режим Сі більше не стурбований лише економічним зростанням, зараз ще й усуненням нерівності, що виникла внаслідок цього зростання. І «Навчальні центри цивілізації нової ери» КПК покликані стати серцем цих зусиль, як на практиці, так і у свідомості громадян, яким буде представлена послужлива, щедра та орієнтована на місцевий рівень рука панівної партії.

Маоїстське натхнення

Відповідно до звіту, діяльність центрів значною мірою залежить від роботи добровольців, які переважно залучаються у складі членів КПК. Очікується, що 80 відсотків членів комуністичної партії добровільно присвячуватимуть свій час діяльності місцевого центру. Місцеві жителі також заохочуються до волонтерства, і уряд поставив за мету переконати 13 відсотків жителів пожертвувати своїм часом.

За словами професора Мінґ Ху з Нанкінського університету, який цитується у звіті, така добровільність є важливою частиною пропагандистських зусиль.

«Послуги шляхом волонтерства надаються завдяки інтересу громадян до участі в громадському житті... що сприяє соціальній стабільності та легітимності держави», — сказав він.

З часів Мао Цзедуна, першого лідера режиму, традицією КПК є регулярне уявлення нового бачення довгострокового майбутнього Китаю. Це бачення доводиться до відома партійних чиновників та широкому загалу за допомогою гасел, пропагандистських публікацій та нових програм, які намагаються сформувати національний консенсус та просунути країну до нових цілей.

На думку старшого редактора ChinaFile Джесіки Батке, автора доповіді, нові центри значною мірою відповідають цій традиції та нагадують «трудові загони» часів Мао — організації, які поєднували комуністичну пропаганду з контролем за трудовими та соціальними службами.

Трудові загони Мао пов'язували кожного громадянина безпосередньо з національною комуністичною партією та залучали кожного працівника до реалізації національної політики КПК на місцевому рівні.

«У багатьох відносинах Навчальні центри цивілізації нової ери відчуваються як щось нове», — пише Батке. «Вони продовжують традицію десятиліть з докладання зусиль підтримки духовного здоров'я мас... прищеплення низки спільних соціалістичних цінностей».

Чи зможе Сі таким чином створити свій новий Китай і сформувати нового китайського громадянина, стане відомо лише за деякий час.

«Найближчі роки покажуть, чи зможуть ці центри забезпечити «духовний прогрес» народу, якщо їх контролює «атеїстична партія, стурбована здебільшого власним порятунком»», — йдеться у доповіді.

За матеріалами The Epoch Times USA