• Історію Чорного моря розкрили сталагміти

  • Юрій Петюк | Велика Епоха
    П'ятниця, 18 березня 2011 року
Науковці прослідкували зміни у складі води Чорного моря за останні 670 тис. років. У результаті досліджень ізотопного складу сталагмітів було виявлено, що море у сучасному вигляді утворилось близько 7,5 тис. років тому. Про це повідомляє журнал Nature Geoscience на сторінках свого сайту.

Основним джерелом інформації  для дослідження стали сталагміти з печери Софулар, яка знаходиться за 10 км. від Чорного моря на півночі Туреччини. Сталагміти – це скам’янілі сольові стовпи, які утворилися з морської води, яка випарувалась, а потім випала на узбережжі у вигляді дощу й просочилась до печери.

Науковці провели детальний аналіз ізотопів кисню-18 та кисню-16 у складі сольових шарів. Співвідношення цих ізотопів у річках, у Чорному й Середземному морях суттєво відрізняється. Як виявилось, гідрологічний склад Чорного моря зазнавав суттєвих змін під впливом прісноводних рік , Середземного та Каспійського морів. Чорне і Середземне моря перемішувалися близько 12 разів. А вода з Каспійського моря щонайменше сім разів потрапляла до Чорного моря, кажуть дослідники.

На підставі своїх досліджень вчені припускають, що Чорне море у сучасному вигляді утворилось під час одного з великих розливів. Середземне море тоді вийшло з берегів і змішалось з прісноводним озером, яке існувало на тому місці. Вчені вважають, що це відбулось приблизно 7,5 тис. років тому. Це співпадає з періодом часу з біблейської історії про Ноїв Ковчег.

Нагадаємо, що науковці з університету Ессекса у Великобританії під час своїх досліджень сольового розчину у Середземному морі на глибині 3,3 км. виявили нові форми глибоководного життя.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...