ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

РФ офіційно вийшла з Договору про звичайні збройні сили в Європі

Велика Епоха
Заступник голови Ради безпеки РФ, голова партії "Єдина Росія" Дмитро Медведєв під час відвідування Державного машинобудівного конструкторського бюро "Радуга" імені А. Березняка в Дубні Московської області 2 лютого 2023 року. (Sputnik/Yekaterina Shtukina/Pool via REUTERS/File Photo)

У вівторок Росія офіційно вийшла зі знакового договору про безпеку, що обмежує ключові категорії звичайних збройних сил, звинувативши США в підриві безпеки після холодної війни у зв'язку з розширенням військового альянсу НАТО, пише Reuters.

Договір про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ) 1990 р., підписаний за рік після падіння Берлінського муру, встановлював обмеження, що піддаються перевірці, на категорії звичайної військової техніки, яку могли задіяти НАТО і СРСР (а також інші країни, що підписали з Союзом Варшавський договір).

Договір був покликаний запобігти накопиченню сил однієї зі сторін "холодної війни" для швидкого наступу на іншу в Європі, але був непопулярний у Москві, оскільки зводив нанівець перевагу Радянського Союзу у звичайних озброєннях.

Росія призупинила участь у договорі 2007 року і припинила активну участь у ньому 2015 року. Більш ніж через рік після повномасштабного вторгнення на Україну президент Володимир Путін у травні підписав указ про денонсацію договору.

Міністерство закордонних справ Росії заявило, що опівночі Росія офіційно вийшла з договору, і тепер він став "історією".

"ДЗЗСЄ було укладено наприкінці холодної війни, коли формування нової архітектури глобальної та європейської безпеки на основі співробітництва уявлялося можливим, і робилися відповідні спроби", — ідеться в повідомленні.

Росія заявила, що прагнення США до розширення НАТО призвело до того, що країни альянсу "відкрито обходять" групові обмеження договору, і додала, що прийом Фінляндії в НАТО і заява Швеції означають, що договір помер.

"Навіть формальне збереження ДЗЗСЄ стало неприйнятним з погляду фундаментальних інтересів безпеки Росії", — заявили в міністерстві, зазначивши, що США та їхні союзники не ратифікували оновленого ДЗЗСЄ 1999 року.

Після того як Росія оголосила про свій намір вийти з договору цього року, НАТО засудило це рішення, заявивши, що воно підриває євроатлантичну безпеку.

"Росія протягом багатьох років не виконує свої зобов'язання за ДЗЗСЄ", — заявила НАТО в червні. "Агресивна війна Росії проти України і співучасть у ній Білорусі суперечать цілям ДЗЗСЄ".

США та їхні союзники пов'язували ратифікацію адаптованого ДЗЗСЄ 1999 року з виконанням Росією зобов'язань щодо Грузії та Молдови. Росія заявила, що така прив'язка є некоректною.

У 2011 р. у відповідь на російське "призупинення", яке, на думку Вашингтона, не було законним згідно з договором, США і НАТО припинили його виконання щодо Росії, повідомляє Державний департамент.

"Призупинення Росією виконання Договору від 2007 року серйозно підірвало його перевіряльність, знизило прозорість і підірвало підхід до безпеки, заснований на співпраці, який був ключовим елементом відносин між Росією і НАТО, а також європейської безпеки протягом більш ніж двох десятиліть", — заявив Держдепартамент у 2020 році.