ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Швейцарія зняла обмеження на здачу крові гомосексуалістами

Велика Епоха
Медсестра Агнес Бесанкон оглядає Габріеля Делабайса під час здачі крові в перший день після скасування обмежень у центрі переливання крові CRS в Епалінгу поблизу Лозанни, Швейцарія, 1 листопада 2023 року. (Youtube/скриншот)

Швейцарія змінила критерії здачі крові для чоловіків, зробивши критерії відбору однаковими для гомосексуалістів і гетеросексуалів.

"Я зворушений тим, що нам вдалося це зробити, особливо після такої довгої боротьби", — сказав Делабайс, член комунальної ради в передмісті Лозанни Екубленс, що представляє швейцарську ліберальну Вільну демократичну партію (ВДП).

"У певному сенсі, я думаю, що це невеличка сторінка в книзі історії, яка свідчить: 1 листопада 2023 року Швейцарія дозволила гомосексуалістам спокійніше здавати свою кров".

Згідно з новими правилами Швейцарії, для всіх людей після останнього сексуального контакту з новим партнером (гетеросексуальним або гомосексуальним) діє чотиримісячний період очікування або 12-місячний період очікування, якщо сексуальні контакти відбувалися більш ніж із двома партнерами протягом останніх чотирьох місяців.

До 2017 р. гомосексуалістам у Швейцарії систематично заборонялося здавати кров — цю політику було запроваджено ще на початку епідемії ВІЛ/СНІДу в 1980-х роках.

Відтоді чоловіки, які живуть статевим життям з іншими чоловіками, могли здавати кров тільки в тому разі, якщо з моменту їхнього останнього гомосексуального контакту минуло 12 місяців.

"Головне, що ми відчуваємо — це "нарешті". Нарешті ми можемо брати участь у житті суспільства в такий спосіб", — сказав Гае Колюссі, регіональний співробітник франкомовної частини Швейцарії в організації Pink Cross, що представляє інтереси геїв і бісексуалів по всій країні.

У деяких інших європейських країнах, включно з Іспанією та Італією, немає обмежень, що забороняють чоловікам, які мають сексуальні стосунки з чоловіками, здавати кров. Франція минулого року зняла додаткові обмеження для донорів-геїв.

Швейцарський центр переливання крові (Swiss Transfusion SRC), що забезпечує постачання Швейцарії кров'ю, надіслав у медичні заклади запит про перегляд критеріїв, який ґрунтується на оцінці ризику сексуальної поведінки, епідеміологічній ситуації у Швейцарії та даних із країн, що вже скасували обмеження.

SwissMedic, орган, що здійснює ліцензування та моніторинг терапевтичних препаратів, погодився зі змінами.

"Нові критерії неприйнятності ще більш точно визначають, що підставою для неприйнятності є саме ризикована поведінка, а не певна сексуальна орієнтація", — йдеться в заяві SwissMedic. "Ми це підтримуємо".

Донор Делабайс пообіцяв, що стане постійним клієнтом центру переливання крові.

"Це дуже маленький жест, який може врятувати людину", — сказав він.