ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

На Мальті почалися дводенні переговори щодо України (ВІДЕО)

Велика Епоха
Володимир Зеленський під час свого першого візиту до штаб-квартири НАТО в Брюсселі 11 жовтня 2023 року. (SIMON WOHLFAHRT/AFP via Getty Images)

У суботу на Мальті розпочалася третя сесія переговорів щодо припинення російського вторгнення, у якій за відсутності Росії беруть участь представники близько 50 країн.

Президент України Володимир Зеленський сподівається, що дводенна зустріч, що послідувала за аналогічними зустрічами в Джидді та Копенгагені влітку цього року, дасть змогу заручитися підтримкою його плану припинення війни.

Очікується, що на зустрічі будуть присутні дипломатичні радники з приблизно 50 країн і міжнародних інститутів, що більше, ніж на переговорах у Саудівській Аравії в серпні. Київ привітав розширення списку учасників, до якого увійшли такі країни, як Туреччина, Бразилія та Індія.

"Ця зустріч — сильний сигнал про те, що навколо України зберігається єдність", — заявив глава адміністрації президента України Андрій Єрмак.

Зеленський пропонує мирний план із десяти пунктів, який вимагає від Росії відвести всі свої війська від міжнародно визнаних кордонів України. Однак Росія поки що відкидає будь-які варіанти врегулювання, які передбачають відмову від захоплених територій.

"Очевидно, що такі кроки не мають абсолютно ніякого майбутнього, вони просто контрпродуктивні", — заявила в четвер офіційна представниця МЗС Росії Марія Захарова, назвавши зустріч "глибоко заангажованим і антиросійським заходом, який не має нічого спільного з мирним врегулюванням української кризи".

Організатори сподіваються, що за підсумками саміту на Мальті буде ухвалено спільну декларацію, оскільки дві попередні зустрічі завершилися без ухвалення такого документа.

Такі переговори унікальні тим, що в них беруть участь країни, які є союзниками Росії або утримуються від засудження її нападу, такі як Бразилія, ПАР та Індія. Китай не підтвердив своєї участі, хоча його представник був на останній зустрічі.

За словами одного з європейських дипломатів, зустріч мала відбутися в одній із країн Близького Сходу, але після початку війни ХАМАСу з Ізраїлем її перенесли на Мальту.

Єрмак повідомив, що обговорення відбуватиметься за п'ятьма ключовими напрямами: продовольча безпека, енергетична безпека, ядерна безпека, гуманітарні питання і відновлення територіальної цілісності України.