ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Орбан назвав себе єдиним, хто активно прагне миру в Україні

Велика Епоха
Путін і Віктор Орбан перед початком переговорів у межах форуму "Пояс і шлях" у Пекіні (Китай) у вівторок, 17 жовтня 2023 р. (Grigory Sysoyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, File)

У четвер на саміті ЄС прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що він мав рацію, зустрівшись у Китаї з Путіним, і охарактеризував себе як єдиного, хто активно прагне миру в Україні, пише AP News.

"Ми тримаємо відкритими всі лінії зв'язку з росіянами. Інакше не було б шансів на мир", — сказав Орбан. "Це стратегія. Тому ми пишаємося нею".

"Ми єдині, хто виступає від імені та на користь миру, в якому були б зацікавлені всі в Європі", — сказав він, маючи на увазі офіційну позицію ЄС, яка полягає в остракізмі Путіна від моменту початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

"Більш ніж дивно бачити, що ми починаємо загравати з режимом, який здійснює дуже жорстокі злодіяння", — заявив президент Литви Гітанас Науседа. "Це дуже неправильний сигнал для всіх".

"Ми не маємо права так чинити", — сказав Науседа. "Дуже важливо, особливо зараз, на цьому критичному етапі війни, зберігати єдність і не розколювати нашу зовнішню політику".

Це не тільки послаблює Брюссель, а й посилює Москву, вважає прем'єр-міністр Естонії Кайя Каллас. "Це дійсно грає на руку Кремлю. Вони хочуть бачити нас розділеними".

На саміті в Орбана з'явився новий союзник в особі нового прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо.

Як і Орбан, Фіцо тепло відгукується про Росію і ставить під сумнів необхідність військових санкцій, накладених на Москву. Під час передвиборчої кампанії у своїй країні він пообіцяв відмовитися від військової підтримки України з боку Словаччини.

"Щоб внести ясність, я не голосуватиму за будь-які санкції проти Росії доти, доки ми не надамо аналіз їхнього впливу на Словаччину", — заявив у четвер Фіцо, стверджуючи, що попередні санкції завдали шкоди його країні.

Однак досі європейські дипломати зазначали, що різкі висловлювання Орбана за межами центру саміту рідко переходили в непримиренну позицію за зачиненими дверима. З лютого 2022 р. 27 країн дотримуються єдиної позиції, навіть якщо деякі пакети санкцій гальмувалися через додаткові вимоги Орбана.