ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Чорноморський зерновий коридор не було призупинено, заявив Кубраков

Велика Епоха
Вантажне судно Resilient Africa під прапором Палау, що перевозить українське зерно, проходить Босфор у Стамбулі 22 вересня 2023 року. (Yoruk Isik/Reuters)

Віцепрем'єр України Олександр Кубраков спростував у четвер повідомлення українських і британських фірм про припинення Чорноморського експортного коридору.

"Інформація про скасування або позапланове зупинення тимчасового #Українського_коридору для руху цивільних суден із та до портів Великої Одеси є неправдивою", — заявив Кубраков у мережі X. "Усі встановлені ВМС ЗСУ маршрути дійсні та використовуються цивільними суднами".

Київська консалтингова компанія Barva Invest, британська охоронна фірма Ambrey і спеціалізоване видання "Українські порти" повідомили, що Україна призупинила використання коридору через можливу загрозу з боку російських військових літаків і морських мін.

"Ми хотіли б проінформувати вас про тимчасове призупинення руху суден у порти і з них. Заборона діє до 26 жовтня, але не виключено, що її буде продовжено", — ідеться в повідомленні консалтингової компанії в Telegram.

Компанія Barva Invest, що спеціалізується на сільськогосподарському секторі України, повідомила, що за вказівкою військових, які посилалися на загрозу з боку російських ВПС, уже два дні діє фактичне припинення експорту.

Британська компанія Ambrey, що займається питаннями безпеки на морі, повідомила у своєму звіті, що Адміністрація морських портів України пізно ввечері в середу випустила комюніке, в якому йшлося про таке: "Рух суден коридором на вхід і вихід 26 жовтня 2023 року буде припинено".

Причиною припинення стала операція російських ВПС у цьому регіоні, йдеться в повідомленні.

"25 жовтня компанія Ambrey поінформувала своїх клієнтів про те, що російські ВПС скинули щонайменше чотири об'єкти, імовірно акустичні та/або магнітні морські міни, на територію транзиту українського зернового коридору в районі острова Зміїний, Україна", — ідеться в повідомленні.

Минулого тижня президент Росії Володимир Путін заявив, що він наказав російським військовим літакам, оснащеним ракетами "Кинджал", патрулювати Чорне море.

З моменту початку роботи нового маршруту в серпні з українських портів було відправлено близько 700 тис. тонн зерна. До повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Україна відвантажувала зі своїх чорноморських портів до шести мільйонів тонн зерна на місяць.

За словами Кубракова, у портах Одеса, Чорноморськ і Південний з вантажем перебували 23 судна.

"Загалом вхідним коридором скористалося 51 судно. 33 судна вивезли понад 1,3 млн тонн української сільськогосподарської продукції та інших вантажів", — сказав він.