ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

В Україну повернули артефакти, викрадені з окупованих територій (ВІДЕО)

Велика Епоха
Максим Остапенко, виконувач обов'язків генерального директора Києво-Печерської лаври, розглядає повернуті артефакти в Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра", Україна, 20 жовтня 2023 р. (AP Photo/Alex Babenko)

Україна повернула 14 археологічних предметів, викрадених чоловіком, якого затримали в аеропорту США за підозрою в незаконному ввезенні артефактів, повідомила українська влада.

За словами виконувача обов'язків міністра культури України Ростислава Карандєєва, чоловік вкрав предмети на окупованій РФ території України, а потім намагався перевезти їх до США.

У п'ятницю на прес-конференції в Києві журналістам продемонстрували отримані Україною документи та деякі артефакти. Серед них — різні види зброї, наприклад, сокири різних розмірів, які належать до періодів від неоліту до середньовіччя. Одна з найдавніших — полірована неолітична сокира, датована приблизно 5-3 тис. років до н.е.

"Можна сказати, що Україна отримала нову партію зброї... і ця зброя неймовірно давня", — сказав Карандєєв. Він зазначив, що перш ніж виставляти артефакти, їх необхідно відреставрувати.

У супровідному документі розкрито особу людини, відповідальної за незаконне ввезення археологічних цінностей, — нею виявився уродженець Краснодара.

Виконувач обов'язків генерального директора Києво-Печерської лаври Максим Остапенко оцінив вартість репатрійованих предметів приблизно у 20 000 дол. Більшу частину повернутих артефактів було передано Україні під час візиту президента Володимира Зеленського до США у вересні.

За словами Ростислава Карандєєва, після звільнення Херсона від окупантів було виявлено, що з міського художнього музею зникло близько 16 тис. експонатів.

"Скільки часу буде потрібно для повернення наших скарбів, наших артефактів, сказати важко", — підсумував він.