ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Шрі-Ланка підписала таємну боргову угоду з Китаєм

Велика Епоха
Робітники на будівельному майданчику проєкту Port City, що фінансується Китаєм, Коломбо, Шрі-Ланка, 8 листопада 2019 року. (Ishara S. Kodikara/AFP via Getty Images)

В умовах фінансової кризи, що насувається, Шрі-Ланка досягла угоди з Експортно-імпортним банком Китаю (Exim Bank of China) про покриття близько 4,2 млрд дол. непогашеної заборгованості острівної держави, йдеться в заяві Міністерства фінансів, опублікованій 12 жовтня.

Уряд країни, яка відчуває брак коштів і переживає найважчу в історії країни економічну кризу, коли її валютні резерви скоротилися до критично низького рівня, заявив, що запропоновані умови забезпечать Шрі-Ланці необхідну бюджетну гнучкість для реалізації амбітної програми реформ. Однак жодних конкретних деталей угоди в повідомленні не розкривається.

Уряд також висловив сподівання на те, що угода прискорить виділення частини кредиту Міжнародного валютного фонду (МВФ) у розмірі 2,9 млрд дол., спрямованого на полегшення боргового тягаря Шрі-Ланки, що зростає. Це, своєю чергою, відкриє шлях до виділення другого траншу МВФ на загальну суму близько 330 млн дол.

Торік на тлі важкої економічної кризи Шрі-Ланка стала першою за останні два десятиліття країною Азійсько-тихоокеанського регіону, яка допустила дефолт за зовнішнім боргом у розмірі 46 млрд дол.

Таємна угода

"Учорашній день ознаменувався для Шрі-Ланки великим кроком: ми досягли принципової угоди про умови врегулювання заборгованості з нашим найбільшим кредитором. Ми дякуємо China Exim Bank за підтримку у вирішенні боргової ситуації нашої країни. Ця угода є важливою віхою в зусиллях Шрі-Ланки з відновлення економіки", — йдеться в заяві міністра фінансів Шрі-Ланки К. М. Махінди Сірівардани.

МВФ визнав, що переговори між Шрі-Ланкою і всіма її кредиторами тривають і що фінансовій агенції ООН відомо про участь China Exim Bank у програмі порятунку, проте йому не повідомили про завершення цієї угоди.

Паралельно з МВФ Шрі-Ланка, яка загрузла у найважчій за останні 70 років економічній кризі, у вересні минулого року почала переговори з власниками облігацій і великими двосторонніми кредиторами.

Цього тижня голова центрального банку Шрі-Ланки Нандалал Вірасінгхе і молодший міністр фінансів Шехан Семасінгхе перебувають у Марракеші на щорічних зустрічах МВФ і Світового банку, де, як очікують, буде підписано меморандум про взаєморозуміння щодо порятунку економіки без участі Китаю.

Китай є найбільшим кредитором Шрі-Ланки, на частку якого припадає близько 52% її зовнішнього боргу.

Некитайські двосторонні кредитори Шрі-Ланки і Пекін наразі ворогують з приводу угоди з China Exim Bank, що ще більше ускладнює спробу міжнародного порятунку.

Боргова пастка

Хоча Китай стверджує, що його план фінансування будівництва портів та інших об'єктів інфраструктури в Азії та Африці за рахунок позик за лінією BRI підвищує економічну активність у бідних країнах, критики кажуть, що позики за лінією BRI також призводять до непосильного боргу багатьох одержувачів.

Наприклад, Китай профінансував будівництво високошвидкісної залізничної лінії в Лаосі, вартість якої еквівалентна майже половині ВВП країни. За даними Центру глобального розвитку, вісім країн одержувачів кредитів за лінією BRI — Джибуті, Киргизстан, Лаос, Мальдіви, Монголія, Чорногорія, Пакистан і Таджикистан — також схильні до високого ризику боргової кризи через кредити за лінією BRI.

Шрі-Ланка зіткнулася з проблемою обслуговування китайських кредитів на суму 1,4 млрд дол. для фінансування будівництва порту Хамбантота. За шість років до 2017 р. цей морський порт втратив 300 млн дол., після чого його передали китайській державній компанії в 99-річну оренду за 1,12 млрд дол.

Тим самим Пекін закріпив за собою стратегічні позиції в Індійському океані.

За матеріалами The Epoch Times USA