ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Міністр фінансів України заявив про зростаючу "втому" країн-донорів

Велика Епоха
Український військовослужбовець стріляє з міномета в бік російських військ на позиції на лінії фронту в Донецькій області, Україна, 8 жовтня 2023 року. (REUTERS/Stringer)

Україні стає дедалі важче отримати фінансову підтримку, оскільки увага офіційних осіб у ключових країнах-донорах переключається на майбутні вибори, а геополітична напруженість посилюється, сказав у суботу агентству Reuters міністр фінансів Сергій Марченко.

"Я бачу велику втому, я бачу велику слабкість наших партнерів, вони хотіли б забути про війну, але війна все ще триває, повномасштабна", — сказав Марченко в кулуарах засідань Міжнародного валютного фонду (МВФ) і Світового банку в Марракеші.

За його словами, зараз Україна докладає "вдвічі більше зусиль, щоб переконати наших партнерів надати нам підтримку, ніж на минулій щорічній зустрічі" у квітні.

В умовах війни Україні необхідно заручитися фінансовою підтримкою Заходу, щоб покрити бюджетний дефіцит у розмірі 43 млрд дол. у 2024 році. Переговори цього тижня були затьмарені атаками ХАМАСу на Ізраїль, що розпочалися якраз у той момент, коли делегати прямували до Марракеша.

Марченко зазначив, що "геополітичні зміни і внутрішньополітичний контекст у різних країнах" знижують бажання урядів підтримувати Україну.

"У нас уже є деякі зобов'язання, наприклад, 5,4 млрд дол. за програмою МВФ, очікуються зобов'язання з боку Японії та Великої Британії, і, звісно, ми розраховуємо на наших ключових партнерів і союзників — США та Євросоюз", — сказав Марченко в інтерв'ю.

ЄС працює над пакетом допомоги Україні в розмірі 50 млрд євро на період з 2024 по 2027 рік. За словами Марченка, Україна претендує на 18 млрд євро з цієї суми у 2024 році, що відповідає пакету, отриманому на цей рік.

Марченко привітав зусилля із залучення заморожених російських державних активів, але стягнення коштів ускладнюється, зокрема, юридичними проблемами.

Як повідомило 9 жовтня агентство Reuters із посиланням на людей, обізнаних із перебігом переговорів, Україна обговорює з великими інвесторами плани з реструктуризації міжнародного боргу та можливість залучення нового фінансування.