ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ЄС підтримає Україну на суму 50 мільярдів євро протягом чотирьох років (ВІДЕО)

Велика Епоха
(YANN SCHREIBER/AFP через Getty Images)

У вівторок депутати Європарламенту проголосували за підтримку України в розмірі 50 мільярдів євро протягом чотирьох років (2024-2027) для "відновлення" та "модернізації" країни в рамках розширення багаторічного бюджету ЄС.

Пропозиція була прийнята 512 голосами проти 45, при 63 тих, що утрималися. Це голосування відкриває шлях до переговорів з державами-членами для визначення остаточного змісту цього механізму підтримки, відомого як "Український фонд". І євродепутати хочуть рухатися швидко: жодного пакету підтримки ЄС для Києва на 2024 рік ще не ухвалено.

Запропонований Єврокомісією пакет підтримки на 2024-2027 роки становить 33 мільярди євро у вигляді кредитів і 17 мільярдів євро у вигляді грантів. Євродепутати хочуть, щоб активи, конфісковані у російських компаній або громадян з початку війни, були спрямовані на відновлення. Розподіл коштів буде визначатися на основі плану реконструкції, "підготовленого українським урядом" і "схваленого" Брюсселем, який повинен бути "чітко орієнтований на вимоги вступу до ЄС".

Посилення боротьби з шахрайством

Україна має статус "країни-кандидата" на членство в ЄС з червня 2022 року. Євродепутати також хочуть посилити певні вимоги, що стосуються боротьби з шахрайством, корупцією та конфліктами інтересів. Вони також закликають створити "єдиний вебпортал" для забезпечення прозорості щодо обсягів допомоги та її розподілу.

"П'ятдесят мільярдів євро − це дуже велика сума, і це сильний знак нашої підтримки і солідарності, − підкреслив німецький депутат Європарламенту Міхаель Галер, співдоповідач у Комітеті у закордонних справах. "Тому ми надаємо гарантії, щоб запобігти будь-якому привласненню, марнотратству чи корупції. Ми вимагаємо прозорості та контролю", − сказав він.

У березні Світовий банк оцінив вартість майбутньої реконструкції країни у понад 380 мільярдів євро. Загалом Брюссель виділив 30 мільярдів євро зі свого бюджету на підтримку України відтоді, як Росія вторглася в країну в лютому 2022 року.