ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

G7 розгляне чотири варіанти заборони російських діамантів (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Jack Guez/AFP/Getty Images)

Країни G7 цього тижня обговорять чотири плани заборони російських алмазів на їхніх ринках із 1 січня (від легкого саморегулювання до жорстких заходів щодо імпорту).

Чотири пропозиції були підготовлені Бельгією, Індією, французькою групою ювелірної промисловості та Всесвітньою алмазною радою і обговорюватимуться на технічній нараді представників G7 у четвер, повідомили Reuters знайомі зі справою чиновники.

Заборона завдасть серйозного удару по російському експорту алмазів, оскільки на країни G7 (США, Канаду, Японію, Німеччину, Велику Британію, Італію та Францію) припадає 70% світового попиту на алмази. Але також вдарить і по пропозиції, оскільки Росія є найбільшим у світі виробником алмазної сировини (на її частку припадає 30%).

Головним завданням зустрічі буде юридично грамотно узгодити визначення простежуваності алмазів, щоб можна було визначити, звідки вони взяті.

"Частково ми зайшли в глухий кут через те, що... це непряма заборона — вона стосується російських алмазів, що надходять (у G7) з-за меж Росії. Це складніше. Є протиріччя між тим, щоб зберегти темп, зробивши спочатку політичну заяву, або тим, щоб спочатку повністю розв'язати технічні питання", — сказала людина, знайома з перебігом обговорення, яка попросила не називати її імені.

Досягти згоди складно, оскільки деталі заборони G7 можуть поліпшити або погіршити умови ведення бізнесу для деяких великих світових алмазних центрів у Бельгії, Індії або США та їхню частку у світовому ювелірному бізнесі з природними алмазами вартістю 87 млрд доларів.

Основні відмінності між пропозиціями полягають у тому, звідки алмази надходять на ринки країн G7, як перевірятимуть їхнє походження з Росії, якими будуть порогові значення ваги і наслідки порушення правил.

Індія і Бельгія пропонують, щоб точкою входу були їхні власні алмазні центри в Мумбаї та Антверпені. Група Франції вважає найкращим мати кілька пунктів для запобігання "заторам", а Всесвітня алмазна рада рекомендує більш саморегульовану систему.

ЄС і G7 розглядають можливість введення заборони на постачання російських алмазів з 2022 року в рамках санкцій, введених проти Москви у зв'язку з її вторгненням в Україну.

США вже запровадили санкції проти російської державної алмазодобувної компанії "Алроса" (ALRS.MM), але без глобальної заборони вона, схоже, не сильно постраждає (у першому півріччі цього року її виручка становила $1,9 млрд і дивіденди — $282 млн).

Після того як у лютому 2022 року РФ здійснила вторгнення в Україну, найбільші ювелірні компанії, наприклад американський бренд Tiffany's, заявили, що більше не купуватимуть російські діаманти.