ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Зусилля на захист США посилюються на тлі глобального відходу від долара

Велика Епоха
Ілюстрація прив'язки долара США до золота. (Ілюстрація The Epoch Times, Shutterstock)

З боку Конгресу та парламентів штатів до приватного сектору лунають заклики до нестандартного мислення, наприклад, повернути валюту до золота або оголосити дорогоцінні метали законним платіжним засобом, що дедалі частіше лунають.

В умовах, коли інфляція вражає економіку, а долар США все більше відтісняється на другий план у міжнародній торгівлі, потенційно навіть ризикуючи втратити статус світової резервної валюти, законодавці у Вашингтоні та столицях штатів пропонують золото і дорогоцінні метали в якості рішення проблеми.

Пропозицій стає дедалі більше - від зусиль Конгресу, які б знову підкріпили долар США золотом, до ініціатив на рівні штатів, спрямованих на полегшення торгівлі дорогоцінними металами. Деякі з них вже просунулися вперед.

Гравці приватного сектору також долучаються до процесу, стверджуючи, що золото може стати захистом від економічної катастрофи, оскільки іноземні уряди та центральні банки накопичують рекордні обсяги дорогоцінних металів.

У серії інтерв'ю для The Epoch Times законодавці штатів федерального рівня, які працюють над відновленням золота в якості грошей, стверджували, що це найкращий спосіб захистити долар, стабілізувати економіку, обмежити державні витрати і захистити інтереси США.

Законопроект, внесений цього року на розгляд Конгресу конгресменом Алексом Муні (республіканець, штат Вірджинія), який отримав назву "Акт про відновлення золотого стандарту" (H.R. 2435), передбачає переоцінку долара з точки зору його фіксованої ваги в золоті. Законодавство також вимагатиме від влади обміняти паперові гроші на золото.

"Як можна дивитися на країну з 32 трильйонами боргу і неконтрольованими витратами і думати, що це правильний стандарт?" запитав пан Муні в телефонному інтерв'ю The Epoch Times, попереджаючи про небезпеку, що загрожує долару, якщо його золоте забезпечення не буде відновлено.

"Повернення до золотого стандарту зміцнило б внутрішню і міжнародну довіру до долара США, оскільки його вартість була б прив'язана до чогось, що має реальну цінність, а не лише до "повної віри і кредиту" уряду США", — додав пан Муні, який б'є на сполох протягом усієї своєї політичної кар'єри. "Це зберегло б за доларом США статус світового резерву".

Тим часом у Техасі законодавці, стурбовані стабільністю долара та економіки США, працюють над тим, щоб полегшити торгівлю золотом через Техаський золотий депозитарій.

"Ви повинні поглянути на історію, — сказав представник Техасу Марк Дораціо, республіканець, який представив законопроект про спрощення торгівлі золотом всередині штату. "Протягом останніх 6 000 років історії золото і срібло зберігали свою цінність і слугували стандартом".

"В умовах економічної кризи та нестабільності всі звертаються до золота", — сказав законодавець в телефонному інтерв'ю The Epoch Times.

"Всім, з ким я розмовляю, подобається ідея використання нашого депозитарію для ведення бізнесу, — додав він. "До того ж, це принесе гроші державі. Це безпрограшний варіант для всіх".

Працівник полірує золоті злитки на афінажному заводі ABC у Сіднеї 5 серпня 2020 року. Ціни на золото на ринках вперше сягнули 2000 доларів за унцію 4 серпня 2020 року. (Девід Грей/AFP через Getty Images)

Рон Пол, давній поборник золотого стандарту і надійних грошей, який провів десятиліття в Конгресі, намагаючись привернути увагу до цього питання, він написав бестселер "Кінець ФРС", сказав в інтерв'ю The Epoch Times, що золото, ймовірно, відіграватиме важливу роль у майбутньому.

Оскільки долар, який він назвав "Міккі Маусом", продовжує втрачати домінування, "щось має прийти йому на заміну, і зараз ми це бачимо", — сказав він, попередивши, що "китайці купують багато золота".

Доктор Пол висміяв спеціальні права запозичення МВФ і "цифрові" валюти центральних банків, які не мають внутрішньої цінності, як потенційні альтернативи, заявивши, що потрібно щось матеріальне, наприклад, золото.

"Якщо існує цифрова валюта, яка дійсно забезпечена золотом, це може бути корисним", — сказав він.

Зрештою, доктор Пол заявив, що скасує закони про законні платіжні засоби, ліквідує Федеральний резерв і дозволить ринку вирішувати, що використовувати в якості грошей.

"Золото і срібло стали грошима спонтанно тисячі років тому, і метали добре зарекомендували себе", — сказав він, високо оцінюючи зусилля штатів і федерального уряду щодо дорогоцінних металів. "Нам потрібні надійні гроші".

Незважаючи на свій песимізм щодо економіки, Пол, який здобув національну популярність під час своєї президентської кампанії, відзначив зростання кількості штатів, які оголосили золото і срібло законним платіжним засобом.

"Конституція на їхньому боці", — сказав він.

Республіканець Рон Пол (Техас) є давнім прихильником золотого стандарту. (T.J. Kirkpatrick/Getty Images)

Серед інших переваг, це може полегшити торгівлю дорогоцінними металами за рахунок зняття податків з продажу та усунення інших перешкод, сказав він.

"Це тиха революція, яка відбувається на низовому рівні, коли приймається відповідне законодавство", — сказав Пол, додавши, що золото може захистити країни, держави і навіть окремих людей. "Це допомога у зміні ставлення".

Оскільки державний борг та інфляція продовжують зростати на тлі спроб супротивників США витіснити долар, інтерес до дорогоцінних металів буде продовжувати зростати, заявили The Epoch Times кілька експертів.

Що сталося із золотом?

Приблизно до 50 років тому долар США все ще був офіційно забезпечений золотом. Оскільки інші валюти здебільшого можна було обміняти на долари на першу вимогу, світова валютна система була фактично підкріплена золотом - принаймні, в теорії.

Ілюстрація падіння купівельної спроможності долара США за останнє століття. (Ілюстрація The Epoch Times, Shutterstock)

Насправді, протягом тисячоліть дорогоцінні метали слугували грошима. Економісти кажуть, що це тому, що вони довговічні, портативні, дефіцитні та цінні за своєю суттю.

Але з низкою важливих політичних змін, починаючи зі створення Федерального резерву в 1913 році, за яким послідував указ президента Франкліна Д. Рузвельта 1933 року про обмеження золотих запасів, ситуація почала змінюватися.

Під керівництвом президента Річарда Ніксона уряд США офіційно розірвав остаточний зв'язок долара із золотом у 1971 році, поклавши край можливості навіть іноземних держав обмінювати свої долари на золото.

Це був переломний момент. Загальноприйнято вважати, що крок Ніксона назавжди поклав край золотому стандарту, оскільки більша частина світу раптово занурилася у так звану "фіатну" грошову систему. Фіат означає, що валюта має вартість за урядовим указом, а не будь-яку внутрішню цінність.

Економіст Джон Мейнард Кейнс назвав цей метал "варварським пережитком", і ця думка поширилася в академічних колах і в колах центральних банків.

Але зараз світ стикається з ескалацією економічних і монетарних потрясінь. Зовсiм недавно агентство Fitch знизило кредитний рейтинг США, що стало історичним ударом, оскільки рівень боргу стрімко зростає, а купівельна спроможність валют по всьому світу різко падає.

Проблеми з доларом зростають. Як повідомлялося в травні, противники США, такі як Комуністична партія Китаю, активно працюють над зміною світової валютної системи і заміною долара.

Навіть традиційні союзники США, такі як Франція і Бразилія, зараз здійснюють міжнародні операції в інших валютах.

Багато експертів пояснили, що адміністрація Байдена та політика Федеральної резервної системи сприяють цій тенденції через високі витрати та м'яку монетарну політику, яку звинувачують в інфляції.

Заклики до масштабної монетарної реформи на міжнародному рівні неухильно зростали протягом десятиліть і ще більше посилилися у світлі нинішніх подій.

Численні світові лідери та керівники центральних банків, включаючи Народний банк Китаю, пропонували запровадити міжнародну резервну валюту, яка б замінила долар, а високопосадовці США навіть публічно загравали з цією ідеєю.

Але в Сполучених Штатах вивчають і більш традиційні варіанти радикальних реформ, пов'язаних з металами. Дійсно, розвиток подій змушує багатьох експертів і законодавців по-новому поглянути на "варварський пережиток".

Водночас повідомлення про те, що влада країн БРІКС (Бразилії, Росії, Індії, Китаю та Південної Африки) розглядає можливість створення забезпеченої золотом валюти, підігрівають інтерес до монетарних металів у всьому світі.

За даними Всесвітньої ради по золоту, незахідні центральні банки купують золото в рекордних кількостях, і аналітики очікують, що попит залишатиметься високим.

"Ми вважаємо, що ця тенденція купівлі золота центральними банками, швидше за все, продовжиться на тлі підвищених геополітичних ризиків і високої інфляції", — заявив швейцарський банк UBS в записці для клієнтів наприкінці травня.

Золотий стандарт на допомогу?

Кілька республіканців у Конгресі, які розмовляли з The Epoch Times, вказали на поточні події, щоб підкреслити, як вони кажуть, нагальну необхідність прийняття закону, який би захистив долар, знову прив'язавши його до золота.

Пан Муні із Західної Вірджинії, головний спонсор "Закону про відновлення золотого стандарту", пояснив, що розрив зв'язку між доларом і золотом призвів до надмірних витрат, інфляції та інших проблем.

"Ми повинні вчитися на уроках історії, — сказав він в інтерв'ю The Epoch Times. "Коли президент Ніксон, на жаль, відірвав нас від золотого стандарту, це зробило все ще гірше. Тоді він стверджував, що це допоможе контролювати інфляцію, але сталося навпаки".

"Це була величезна помилка, — продовжив пан Муні, який вносив цей законопроект і в минулому Конгресі. "Інфляція досі не контролюється".

Оскільки долар більше не прив'язаний до золота, і оскільки федеральний уряд швидко втрачає довіру американців і людей по всьому світу, статус долара як світової резервної валюти знаходиться під загрозою, сказав він.

"Вони продовжують грати в монетарні ігри в ФРС, позичаючи і друкуючи гроші, і це робить долар менш стабільним і більш вразливим до міжнародної конкуренції", - попередив конгресмен, додавши, що Комуністична партія Китаю користується цим повною мірою.

Але врешті-решт, зміни можуть бути примусовими для Сполучених Штатів.

"Якщо ми дійдемо до того, що буквально не зможемо більше платити наші борги - коли ми оголосимо дефолт за нашими кредитами - це змусить нашу країну до певної фіскальної стриманості, але це також поставить під загрозу долар і дасть чудову можливість комуністичному Китаю та іншим країнам більше не використовувати долар в якості стандарту", — сказав він.

Пан Муні також вказав на все більш нестабільну зовнішню політику США, таку як "провал" виведення військ з Афганістану, заявивши, що інші уряди зараз переглядають питання про те, чи дійсно Сполучені Штати є настільки стабільними, як вважалося раніше.

Окрім відновлення золотого стандарту, пан Муні сказав, що для уряду США вкрай важливо розробити план контролю над витратами. "Демократи не мають абсолютно ніякого плану для цього", — сказав він.

Він також попередив, що якщо нинішні тенденції продовжаться, економічна катастрофа неминуча.

"Я не можу сказати вам, яка точна межа, але я ніколи не думав, що ми зможемо зайти так далеко", - сказав він, назвавши 5 трильйонів доларів нового боргу, доданого за нинішньої адміністрації, "абсолютно безвідповідальним".

Єдиною відповіддю є повернення до реального стандарту, де долар забезпечений золотом, сказав він. "Якщо ми повернемося до золотого стандарту, то принаймні матимемо обмеження щодо державних витрат", — додав пан Муні.

Інший співавтор законопроекту, конгресмен Пол Госар (штат Арізона), також попередив про наслідки дозволу на девальвацію долара.

"Якщо наша валюта продовжить страждати від нестримної інфляції, а наше багатство і пенсії стануть все менш і менш цінними, американці можуть подякувати [президенту] Джо Байдену за те, що він друкує більше грошей з повітря", — сказав він в інтерв'ю The Epoch Times.

"Законопроект H.R. 2435 захистить сім'ї та бізнес від марнотратства Байдена, повернувши долар до фіксованої ваги золота за ринковою ціною", — підсумував пан Госар.

Чимало інших законодавців також підтримали загальну пропозицію. Коментуючи зусилля Федерального резерву щодо запровадження цифрової валюти Центрального банку, Марджорі Тейлор Грін (Республіканська партія, штат Джорджія) також висловилася на користь золота.

"Ми повинні повернутися до золотого стандарту, а не до цифрових валютних платіжних систем. Важко сказати", — написала вона в Твіттері в квітні.

Ініціативи щодо золота на державному рівні

Законодавці та аналітики сказали The Epoch Times, що наразі мало шансів на те, що президент Байден підпише такі заходи як федеральний закон. Однак це може змінитися за наступного президента, оскільки економічна ситуація погіршиться.

Але на рівні штатів ініціативи щодо розширення використання золота поширюються по всій країні. Останніми роками багато штатів навіть ухвалили закони, що оголошують золото і срібло "законним платіжним засобом", відповідно до статті I, розділу 10 Конституції США.

У Техасі законодавці роблять одні з найбільших кроків.

У 2015 році штат схвалив створення Техаського депозитарію дорогоцінних металів (Texas Bullion Depository), який, серед інших функцій, зберігає дорогоцінні метали для клієнтів.

Зараз дедалі більша коаліція законодавців та експертів працює над тим, щоб використати цю установу для сприяння торгівлі дорогоцінними металами в Техасі.

Вперше ця ідея з'явилася близько 3 років тому, розповів The Epoch Times республіканський депутат від Техасу Марк Дораціо, коли законодавці зібралися, щоб обговорити шляхи вирішення проблеми "неконтрольованого перевитрачання коштів федеральним урядом" та "використання інфляції у своїх інтересах мешканців Техасу".

"Питання насправді полягало в тому, "Як ми можемо захистити техасців від федерального уряду?", — сказав законодавець. "Ось звідки виникла ця ідея".

"Я завжди цікавився сріблом і золотом через стабільність, яку вони забезпечують", — додав він, зазначивши, що золото залишається стабільним і зберігає свою цінність вже понад 5 000 років, починаючи з біблійної Книги Буття.

Нещодавня інфляція, а також банківські крахи та порятунок банків лише додали актуальності цьому питанню, оскільки техасці все більше турбуються про свої пенсії, пояснив пан Дораціо.

За його словами, постійні закупівлі золота Китаєм і Росією також свідчать про те, що Техас повинен серйозно поставитися до цього питання.

Мета полягає в тому, щоб техасці могли користуватися системою на кшталт дебетових карток, що дозволить їм здійснювати транзакції та платежі, використовуючи свої золоті депозити в державному депозитарії, у торговців по всьому штату.

Пан Дораціо вважає, що ця ідея належить експерту з економічних війн Кевіну Фріману, але інші експерти, а також численні законодавці також відіграли певну роль у її розробці.

"Цей законопроект про злитки дасть можливість звичайним людям з вулиці володіти золотом або сріблом, і коли їм потрібно буде ліквідувати або укласти угоду, вони зможуть зробити це так само, як і з кредитною карткою, з будь-яким продавцем", — сказав пан Дораціо. "Депозитарій просто зніме цю суму в золоті з рахунку власника. Торговець навіть не дізнається про це, він просто отримає гроші".

Чоловік робить покупки в продуктовому магазині в Х'юстоні 18 грудня 2022 року. (Brandon Bell/Getty Images)

Зрештою, пан Дораціо та інші учасники проекту сподіваються, що нова система Техасу може бути розширена і, можливо, навіть послужить моделлю для інших штатів і країн.

"Коли це прийшло до мене, я сказав: "Ми повинні проштовхнути цю ідею", - продовжує він. "Ми доклали всіх зусиль".

Законопроект не був прийнятий на цьогорічній сесії. Однак пан Дораціо та інші законодавці мають намір подати, як вони кажуть, вдосконалений законопроект до кількох різних комітетів наступного року, "і я думаю, що ми його приймемо".

Пан Фріман, експерт з економічної війни, якому Дораціо приписує авторство цієї концепції, сказав в інтерв'ю The Epoch Times, що крок Техасу матиме переваги для всіх американців.

"Якщо це стане законом, Техас стане безпечною гаванню для тих, хто хоче купувати, зберігати і навіть витрачати дорогоцінні метали", - сказав він, вказавши тим, хто хоче дізнатися більше, на сайт TransactionalGold.com.

"Ці зусилля зміцнять нашу фінансову систему і, як наслідок, допоможуть долару, додаючи золото і срібло в Америку", — сказав він.

Численні законодавці штатів, які розмовляли з The Epoch Times, висловили нагальне бажання знайти подібні рішення для своїх штатів.

Іншим відомим законодавцем, який підтримує золото, є республіканець Кен Айворі з штату Юта. Навіть незважаючи на те, що він бачить "фіскальний і монетарний землетрус на горизонті", його штат особливо вразливий, оскільки значна частина його бюджету надходить від федерального уряду.

"Найбільше занепокоєння викликає те, що найбільш вразливі верстви населення Юти залежать від федеральних коштів, які, за словами [Управління державної підзвітності] та [Бюджетного управління Конгресу], є нестабільними", - сказав він. "Нам як штату необхідно з'ясувати, як покінчити з цією залежністю і дійсно знайти стабільну систему піклування про людей в Юті".

Хоча Юта незмінно вважається одним з найкраще керованих штатів, пан Айворі сказав: "Не має значення, наскільки старанними ми можемо бути, тому що ми наче на біговій доріжці, що йде в неправильному напрямку, оскільки вони продовжують роздувати гроші — вони просто продовжують друкувати гроші — і тому, навіть будучи одним з найкраще керованих штатів, ми все ще втрачаємо позиції".

Пан Айворі є одним зі зростаючої кількості законодавців по всій Америці, які бачать великі економічні потрясіння, що "спустошать найбідніші та найуразливіші верстви населення", - сказав законодавець в інтерв'ю The Epoch Times по телефону, посилаючись на борги, дефіцит та тенденцію до дедоларизації, що прискорюється.

"Це буде жахливо для всіх, — продовжив він, — але найбільш вразливі заплатять найбільше".

Посилаючись на військових лідерів, пан Айворі також назвав економічні проблеми, що насуваються, однією з найбільш значущих загроз національній безпеці.

Тому, за його словами, настав час розпочати "планування на випадок непередбачуваних обставин".

Законодавчі збори штату Юта наразі не працюють, але пан Айворі та інші посадовці штату вже працюють над законодавством на 2024 рік, яке надасть скарбнику штату повноваження володіти золотом і сріблом.

"Ми також хочемо зробити більше з того, що зробив Техас, починаючи з [золотого] законопроекту, який не був прийнятий як шаблон для Юти", - сказав він.

Приватний сектор і приватні особи

Навіть без дій з боку влади, приватні особи та приватний сектор також можуть відігравати певну роль у захисті від проблем з доларом, заявили експерти в галузі економіки та металургійної промисловості в інтерв'ю The Epoch Times.

Чарльз Неннер, відомий прогнозист тенденцій та економічний аналітик, рекомендує диверсифікувати інвестиції як спосіб захистити власні статки та заощадження.

Люди повинні "вивести якомога більше активів з долара, оскільки долар США дуже вразливий", — сказав він, припустивши, що втрата довіри до долара є частиною ширшого "суперциклу", пов'язаного з кінцем глобального домінування США.

Почесний професор економіки Байройтського університету Торстен Поллейт, який обіймає посаду головного економіста найбільшого в Європі торгового дому дорогоцінних металів Degussa, також рекомендував інвесторам і компаніям диверсифікувати свої інвестиції від фіатних валют.

"Я думаю, що офіційні фіатні валюти - долар США, євро, китайський юань та інші - з часом втратять свою купівельну спроможність, — сказав він в інтерв'ю The Epoch Times. Тому людям і компаніям не варто покладатися на "стабільність" фіатних валют, а мінімізувати свої грошові запаси".

"Крім того, люди повинні диверсифікувати свої активи: тримати фізичне золото і срібло, інвестувати в глобально диверсифікований портфель акцій; і не вкладати гроші у фонди грошового ринку та облігації", — додав він, пропонуючи інвестиції на довгострокову перспективу.

Зрештою, пан Поллейт сказав, що багато політичних та економічних проблем, з якими стикаються не лише Сполучені Штати, але й увесь світ, можна простежити до "монополізованих державою грошей, або фіатних грошей".

"Рішенням є повернення до "вільного ринку грошей": Припинення державної монополії на виробництво грошей шляхом надання людям свободи вибору виду грошей, який найкраще відповідає їхнім потребам", — сказав він, додавши, що люди, швидше за все, виберуть золото, оскільки воно "завжди було найкращими грошима в історії людства".

Одна з компаній зі штату Юта, Goldback Inc., вже працює над тим, щоб випустити золото на ринок, перетворюючи його на банкноти, в яких міститься 1/1000 унції золота, і які можуть бути використані на підприємствах, що бажають це зробити.

"Ми дійсно зосереджені на тому, щоб допомогти людям використовувати золото як гроші", — сказав генеральний директор Goldback Джеремі Кордон в інтерв'ю The Epoch Times, додавши, що понад 1 000 підприємств вже приймають Goldback, і кількість торговців, які беруть участь у програмі, швидко зростає.

Найбільшою перешкодою для більш широкого використання золота в торгівлі на даний момент є податки з продажу дорогоцінних металів у різних штатах, включаючи навіть деякі консервативні штати, продовжив він.

"Я вважаю, що це чудово, що законодавці штатів приділяють більше уваги цим законам про дорогоцінні метали", — продовжив пан Кордон, додавши, що фірма відстежує законодавство по всій країні. "Ми також спостерігаємо значне зростання активності з боку Конгресу".

"Багато з цих законодавців знають, що люди починають використовувати золото як гроші в рамках дедоларизації, в якій ми перебуваємо, і це буде продовжуватися", — сказав він, назвавши "обнадійливим" той факт, що все більше і більше штатів діють в цьому питанні.

Ані Федеральна резервна система, ані Міністерство фінансів США не відповіли на запити про коментарі.

За матеріалами The Epoch Times US