ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Авіакомпанія Delta заборонила TikTok, оскільки експерти попереджають про передачу даних Пекіну

Велика Епоха
(Edgar Su/Reuters)

Авіакомпанія Delta Airlines заборонила TikTok. Співробітники мали час до полудня п'ятниці, щоб видалити застосунок із телефонів, комп'ютерів та інших пристроїв, підключених до систем компанії.

Це один з останніх випадків обмеження використання TikTok у США. Заклопотаність з приводу використання китайським додатком американських даних починає мати широкий вплив.

Згідно з нещодавнім дослідженням аналітичного центру Hoover Institution під назвою "Велика стратегія Китаю з глобального домінування в галузі даних", Сі Цзіньпін розглядає дані як найважливіший ресурс у боротьбі Комуністичної партії Китаю (КПК) із Заходом.

У доповіді Hoover наголошується, що китайські технологічні компанії, які виходять на зарубіжні ринки, інтегровані в системи зберігання і обробки даних, контролю і безпеки КПК. Через платформи даних, додатки та компанії, контрольовані КПК, західні користувачі отримують доступ до цілої екосистеми, з якої КПК може постійно красти дані.

"Партія вже давно вимагає від приватних компаній створення партійних організацій і використовує правові та позаправові заходи, щоб змусити приватні компанії підкоритися. Найсильніший тиск чинився на технологічні компанії, такі як Alibaba", — йдеться в доповіді.

Співзасновник Alibaba Джек Ма (R) разом із генеральним директором Tencent Holdings Поні Ма під час зустрічі, присвяченій 40-й річниці китайської політики "реформ і відкритості", у Великому залі народних зборів у Пекіні 18 грудня 2018 року. (Wang Zhao/AFP via Getty Images)

Капітан ВМС США (у відставці) Карл Шустер, колишній директор з операцій Об'єднаного розвідувального центру Тихоокеанського командування США, вважає, що лідери КПК заохочують китайські компанії до закордонної експансії.

"Наприклад, дані про вподобання американців у сфері розваг, товарів і джерел інформації дуже корисні для бізнесменів, торгових і розвідувальних служб КНР, а також для аналітиків політичної війни", — сказав капітан Шустер. Він навів конкретний приклад:  "У конфлікті саботаж американських безпілотників або володіння даними про використання американцями безпілотників може дати уявлення, яке дасть змогу військовому командуванню КНР краще передбачати й інтерпретувати військові операції та плани США".

Типовим прикладом є TikTok, дочірнє підприємство китайської компанії ByteDance, популярне в Європі та США. TikTok може збирати широкий спектр даних від користувачів, включно з ім'ям користувача, віком, електронною поштою, паролем, номером телефону, місцеположенням, змістом повідомлень, текстом на кліпартах, зображеннями та відео, номерами платіжних карток, адресами виставлення рахунків і доставки, IP-адресами користувачів, а також біометричними ідентифікаторами обличчя і звуку.

(Dado Ruvic/Illustration/File Photo/Reuters)

У травні Юй Іньтао, колишній керівник американського підрозділу ByteDance, подав позов проти ByteDance до Вищого суду Сан-Франциско, стверджуючи, що китайські чиновники мали необмежений доступ до даних компанії.

Андерс Корр, автор книги "Концентрація влади", пояснює легкий доступ Пекіна до американських даних наївністю американців.

"Частково це американський ідеологічний вибір, заснований на наївному припущенні, що всі країни, включно з авторитарними, лібералізують свої економіки і демократизують свої суспільства, і що глобальна прозорість служить цьому процесу. Насправді Пекін дедалі більше контролює свої власні дані, експлуатуючи при цьому прозорість решти світу", — сказав він.

Ще одна китайська компанія, що домінує на ринку в США, — це Da-Jiang Innovations (DJI).

Безпілотник DJI Mavic 2 Enterprise, оснащений тепловим датчиком, який використовується поліцією для перевірки температури людей, у Тревіоло, Італія, 9 квітня 2020 року. (Miguel Medina/AFP via Getty Images)

Заснована 2006 року, компанія DJI стала відомою завдяки виробництву моделей дронів і комплектуючих до них, ставши в підсумку лідером в індустрії безпілотників.

Хоча компанія номінально є приватною, у доповіді Washington Post від 2022 року стверджується, що DJI фактично отримує фінансування від державної Комісії з нагляду та управління активами Державної ради КПК.

КПК використовувала абсолютну перевагу DJI на світовому ринку безпілотників для збору американських даних. Наприклад, у 2016 році DJI уклала партнерство з пожежним департаментом Райтсвілл-Біч (Північна Кароліна), надавши два безпілотники безоплатно, "за умови, що DJI збереже зібрані дані", йдеться в дослідженні Гувера.

Згідно зі службовою запискою армії США від 2017 року, DJI ділиться з китайським режимом даними про критично важливу інфраструктуру і правоохоронні органи. У 2019 році Міністерство внутрішньої безпеки США попередило, що безпілотники китайського виробництва можуть передавати конфіденційні дані про польоти китайському уряду.

Сфера біологічної генетики також не залишилася осторонь. Компанію BGI Genomics, провідного світового постачальника послуг із секвенування геному, співзасновник Ван Цзянь назвав її "компанією великих даних".

У 2016 році BGI створила національний банк генів у Шеньчжені з місією "зберігати, управляти і використовувати генетичні ресурси" і "служити стратегічним потребам країни".

Генний банк управляється BGI, але затверджується і фінансується кількома відомствами КПК, включно з Міністерством промисловості та інформаційних технологій і Національною комісією з охорони здоров'я та планування сім'ї.

Партнерство BGI-CCP в генному банку означає, що генетичні дані, зібрані в західних країнах, ризикують потрапити в китайську генетичну базу даних і використовуватися як "стратегічний ресурс".

Андерс Корр запропонував Сполученим Штатам у відповідь на захоплення даних КПК заборонити компаніям з авторитарних країн вести бізнес у США і домагатися того, щоб союзники зробили те саме.

"Дві найбільші економіки світу за номінальним ВВП — це США і Європейський Союз. Якщо обидві економіки заборонять компанії з Китаю і Росії, це послабить двох наших найнебезпечніших супротивників і спонукає їх до демократизації, що дасть їм змогу стати частиною глобального рішення, а не джерелом наших найбільших проблем", — сказав він.

За матеріалами The Epoch Times USA