ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Покинути Росію вже не так просто: Кремль посилює вимоги для деяких закордонних компаній

Велика Епоха
Жінка виходить із недавно відкритого магазину Maag, колишнього флагманського магазину Zara, Москва, Росія, 27 квітня 2023 року. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko)

Коли Росія вторглася в Україну, світові компанії відреагували швидко: одні оголосили про негайний вихід з Росії, інші — про скорочення імпорту або нові інвестиції. Заводи, енергетичні холдинги та електростанції вартістю в мільярди доларів були списані або виставлені на продаж. Усе це супроводжувалося запеклим засудженням війни та висловленням солідарності з Україною.

Через рік із гаком стало зрозуміло: виїхати з Росії виявилося не так просто.

Росія дедалі частіше ставить перепони на шляху компаній, які бажають покинути країну, вимагаючи схвалення урядової комісії, а в деяких випадках і самого президента Володимира Путіна, і одночасно запроваджуючи болючі податки на вартість продажу, пише AP News.

Хоча історії компаній різняться, спільною темою є необхідність долати смугу перешкод між західними санкціями та громадською думкою з одного боку та зусиллями Росії зі стримування і покарання за відхід з ринку з іншого. Деякі міжнародні бренди, як-от Coke і Apple, проникають у країну неофіційно через треті країни, попри рішення про вихід.

Багато компаній просто залишаються на місці, іноді посилаючись на відповідальність перед акціонерами або співробітниками, або на юридичні зобов'язання перед місцевими франчайзі та партнерами. Інші стверджують, що вони постачають харчові продукти, сільськогосподарські товари або медикаменти першої необхідності. Деякі нічого не пояснюють.

Для покупців у Москві практично нічого не змінилося. Хоча магазин дитячих товарів Mothercare став Mother Bear під новим власником, більшість товарів у магазині в торговому центрі "Європейський", як і раніше, носять марку Mothercare.

Те ж саме побачив студент Алік Петросян, здійснюючи покупки в магазині Maag, якому тепер належить колишній флагманський магазин одягу Zara в Москві.

"Якість зовсім не змінилася, все залишилося колишнім", — сказав він. "Ціни не сильно змінилися, враховуючи інфляцію та економічні сценарії, які відбулися минулого року".

Початковий вихід із Росії очолили великі автовиробники, нафтові, технологічні компанії та компанії, що надають професійні послуги: BP, Shell, ExxonMobil і Equinor закрили спільні підприємства або списали частки на мільярди. McDonald's продав 850 своїх ресторанів місцевому франчайзі, а французька компанія Renault отримала символічний один рубль за контрольний пакет акцій АвтоВАЗу, найбільшого російського автовиробника.

Після першої хвилі виходу з'явилися нові категорії: компанії, які вичікують, ті, хто намагається позбутися активів, і ті, хто намагається вести бізнес як зазвичай. Згідно з базою даних Єльського університету, понад 1000 міжнародних компаній публічно заявили, що вони добровільно скорочують російський бізнес понад те, що вимагають санкції.

Але Кремль продовжує посилювати вимоги. Нещодавно Путін оголосив, що уряд візьме на себе активи фінської енергетичної компанії Fortum і німецької комунальної компанії Uniper, не допускаючи їхнього продажу, щоб компенсувати кроки Заходу із захоплення російських активів за кордоном.

Данська пивоварна компанія Carlsberg оголосила про намір продати свій російський бізнес — одне з найбільших російських пивоварних підприємств — у березні 2022 року, але натрапила на труднощі, пов'язані з пошуком відповідних покупців.

"Це складний процес, і він зайняв більше часу, ніж ми спочатку розраховували", але тепер "майже завершений", — сказала Таня Фредеріксен, голова глобального відділу зовнішніх комунікацій.

Вона назвала російський бізнес глибоко інтегрованою частиною Carlsberg. У його поділі брали участь усі підрозділи компанії й було інвестовано понад 100 мільйонів данських крон (14,8 мільйона доларів) у нове пивоварне обладнання та IT-інфраструктуру, сказала Фредеріксен.

Інший пивний гігант, Anheuser-Busch InBev, намагається продати частку в російському спільному підприємстві турецькому партнеру Anadolu Efes, відмовившись від отримання доходу.

За матеріалами AP News