ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Ракети великої дальності ATACMS, надані США, вперше використані українськими військами в атаці (ВІДЕО)

Велика Епоха
Українські військові з 43-ї важкої артилерійської бригади стріляють з німецької гаубиці Panzerhaubitze 2000, яку в підрозділі називають "Тіна", поблизу Бахмута, Донецька область, Україна, 5 лютого 2023 року. (Marko Djuica/Reuters)

США без зайвого галасу поставили невелику кількість балістичних ракет дальнього радіусу дії, які, за словами України, були їй конче потрібні і які минулого місяця обіцяв поставити президент Джо Байден. Це підтвердив у вівторок президент України Володимир Зеленський, заявивши, що їх використали на полі бою проти Росії.

"Сьогодні я висловлюю особливу подяку Сполученим Штатам", — сказав Зеленський у своєму вечірньому зверненні, додавши, що ракети "добре себе зарекомендували".

США відмовилися публічно обговорювати факт постачання, проте офіційні особи, знайомі з перебігом робіт, підтвердили його раніше того ж дня. За словами офіційних осіб, за останні кілька днів на Україну потрапило менше десятка ракет. Їхня поява на фронті війни дає Україні можливість завдавати ударів по російських цілях, які перебувають на великій відстані, що дає змогу українським військам залишатися на безпечній відстані. Офіційні особи не мали права публічно обговорювати це питання до офіційного оголошення і говорили про це у вівторок на умовах анонімності.

Постачання армійської тактичної ракетної системи, відомої як ATACMS, було оповите таємницею, і передбачалося, що перше публічне зізнання відбудеться після того, як ракети застосують на полі бою. Така сувора секретність є помітною відмінністю від попередніх поставок американської зброї адміністрацією Байдена. Майже у всіх інших випадках США публічно оголошували про своє рішення до того, як зброю і техніку відправляли за кордон.

У зв'язку з побоюваннями США з приводу ескалації напруженості у відносинах із Росією, версія ATACMS, яку відправляють в Україну, матиме меншу дальність, ніж максимальна дальність, на яку розраховані ці ракети. Тоді як деякі версії ракет можуть досягати дальності близько 300 км, ракети, що відправляються в Україну, мають меншу дальність і несуть касетні боєприпаси, які під час пострілу розкриваються в повітрі, викидаючи сотні бомб, а не одну боєголовку. За словами американського чиновника, максимальна дальність польоту поставлених на Україну ракет становить близько 160 км.

Сили спеціальних операцій України заявили, що внаслідок нічного удару по цілях на сході та півдні України на двох аеродромах в окупованих Росією районах було знищено дев'ять російських гелікоптерів, іншу військову техніку та особовий склад.

Удар по аеродрому в Бердянську може бути завдано за допомогою системи ATACMS, оскільки він розташований на відстані удару ракети меншої дальності, а касетні боєприпаси ефективні для ураження кількох цілей. Найближчі позиції українських військ на західному березі Дніпра розташовані всього за 160 км від Бердянська.

Минулого місяця Байден дав остаточний дозвіл на поставку і повідомив Зеленському під час зустрічі в Білому домі, що США, за словами офіційних осіб того часу, нарешті поставлять Україні ракети ATACMS. Однак США протягом кількох тижнів відмовлялися повідомити будь-які подробиці щодо термінів та їхньої кількості.