ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Україна вшановує 82-гі роковини розстрілів нацистськими військами в Бабиному Яру. ФОТОрепортаж

Велика Епоха
Президент України Володимир Зеленський бере участь у церемонії вшанування пам'яті жертв Бабиного Яру, одного з найбільших масових вбивств євреїв під час нацистського Голокосту, у Києві, Україна, 29 вересня 2023 року. (president.gov.ua)

У п'ятницю Україна відзначила 82-гу річницю масового вбивства, переважно євреїв, в окупованому нацистами Києві із закликом не забувати про подію, яка, за її словами, є моральною основою для протистояння "російській агресії".

Нацистські війська розстріляли майже 34 000 єврейських чоловіків, жінок і дітей 29-30 вересня 1941 року в Бабиному Яру, яру на околиці Києва, після окупації української столиці, яка тоді була частиною Радянського Союзу, під час Другої світової війни.

Протягом наступних двох років у Бабиному Яру було вбито набагато більше людей. Більшість з них були євреями, але серед жертв також були роми та неєврейські українці, поляки та росіяни.

"Дуже важливо завжди пам'ятати історію, не забувати. Тому що "Ніколи знову!" — це не порожні слова", — сказав президент Володимир Зеленський після того, як залишив свічку біля пам'ятника єврейської менори, встановленого на місці вшанування жертв.

Він поспілкувався з невеликою групою людей, що зібралися біля пам'ятника, серед яких були родичі та нащадки загиблих, а також рабини з українських міст.

"Всі наші дні пам'яті стали більш емоційними через війну. Вона загострила наші почуття, відкрила наші рани. Ми стали більш чутливими до справедливості, до болю, до пам'яті, до любові", - сказав військовослужбовець Юрій з позивним "Сефф", беручи участь у щорічному марші до пам'ятника.

Українське зовнішньополітичне відомство закликало світ не допустити повторення подібних вбивств і привернуло увагу до вторгнення Росії в Україну 19 місяців тому.

"Пам'ять про Бабин Яр і гасло "Ніколи знову" є моральною основою гуманізму і протистояння будь-яким формам агресивно-шовіністичних ідеологій, зокрема, російській агресії проти України", — йдеться в заяві.

Зеленський є першим в Україні етнічним президентом-євреєм, хоча він не є публічно релігійним. Більша частина родини його діда була вбита під час Другої світової війни.

Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, заявивши, що метою "спеціальної військової операції" є денацифікація та демілітаризація її сусіда. Київ і його західні союзники звинуватили Росію в неспровокованому захопленні території.

(president.gov.ua)
(president.gov.ua)
(president.gov.ua)
(president.gov.ua)