ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Румунія планує збільшити обсяги транспортування зерна з України, — міністр

Велика Епоха
(Xu Congjun/Future Publishing via Getty Images)

План Румунії подвоїти щомісячний обсяг транзиту українського зерна через порт Констанца до чотирьох мільйонів тонн в найближчі місяці залишається досяжним, заявив у п'ятницю міністр транспорту країни Сорін Гріндяну, повідомляє Reuters.

Констанца у Чорному морі стала найбільшим альтернативним експортним маршрутом для Києва, куди зерно прибуває автомобільним, залізничним транспортом або баржами через Дунай.

Україна, один з найбільших світових експортерів зерна, вже експортувала через Констанцу більше зерна, ніж у 2022 році, хоча останнім часом обсяги знизилися, оскільки російські атаки на її дунайські порти змушують українських експортерів звертатися до автомобільних і залізничних маршрутів.

Росія, яка в середині липня відмовилася від угоди, що зняла фактичну російську блокаду українських чорноморських портів, відтоді неодноразово завдавала ударів по українських річкових портах, розташованих по той бік Дунаю від Румунії, члена Європейського Союзу і НАТО.

"Рівень транзиту, якого ми хочемо досягти в найближчі місяці, становить чотири мільйони тонн, і це можливо", — сказала Гріндяну після зустрічі з офіційними особами України, Молдови, Європейської комісії та Державного департаменту США.

За його словами, заходи, які сприятимуть збільшенню пропускної спроможності, включають збільшення кількості персоналу для полегшення проходження суден через Сулинський канал на Дунаї, а також фінансований ЄС проєкт, спрямований на те, щоб зробити канал цілодобово судноплавним, який має бути завершений до листопада. Сулинський канал веде до порту Констанца у Чорному морі.

Гріндяну сказав, що перевалка зерна з судна на судно в Констанці також допоможе збільшити пропускну здатність на 500 000 тонн щомісяця. Це дозволить меншим суднам, що перевозять зерно, перевантажувати його безпосередньо на більші судна в порту.

Віцепрем'єр-міністр України Олександр Кубраков заявив, що мета подвоєння потужностей має бути досягнута на початку жовтня, що "може допомогти нам вирішити щонайменше 50% нашого експорту".

Кубраков також повідомив, що Росія 118 разів атакувала українські порти з моменту виходу з угоди про безпечний прохід, і що близько третини портової інфраструктури було пошкоджено або зруйновано.

"Я впевнений, що ми матимемо все більше і більше безпеки на цих транзитних маршрутах протягом наступних тижнів і місяців, і це дозволить нам розширити роботу навіть більше, ніж це відбувалося останнім часом", — сказав Джим О'Брайен, керівник Офісу санкцій Державного департаменту США.