ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

"Модернізовані" російські та китайські буддисти висловили лояльність урядам своїх країн

Велика Епоха
Віцепрезидент Асоціації буддистів Китаю Ху Сюефен виступає на форумі в Улан-Уде. (Weibo)

Як уже повідомлялося в журналі Bitter Winter ("Гірка зима"), у жовтні 2022 року тодішній Верховний лама калмицьких буддистів Тело Тулку Рінпоче (Ердне Омбадиков) став першим російським високопоставленим релігійним діячем, який засудив агресивну війну проти України. Він навіть сказав, що, на його думку, "українська сторона права". Йому довелося втекти в Монголію, де він піклувався про десятки тисяч російських буддистів, які сховалися там, щоб уникнути призову в армію. У січні 2023 року Тело Тулку Рінпоче оголосили "іноземним агентом" у Росії і він змушений був піти у відставку.

Тело Тулку Рінпоче очолював калмицьких буддистів з 1992 року і, можливо, був найбільш шанованою фігурою в російському буддизмі. Його критика путінського режиму і вигнання з країни глибоко схвилювали буддистів у Росії.

Водночас у Китаї контрольована урядом Китайська буддійська асоціація досі не оговталася від скандалу 2018 року, коли її президент Сюечен, настоятель пекінського монастиря Лунцюань, був змушений піти у відставку через звинувачення в сексуальних домаганнях до шести черниць. Віцепрезидентом асоціації продовжує залишатися Г'яїнкаін Норбу — псевдо-Панчен-лама, якого вважають маріонеткою КПК.

З іншого боку, і китайські, і російські офіційні буддійські організації активно відправляють своїх представників у чернечому вбранні в турне світом, де ті захищають свій уряд і "дають змогу Комуністичній партії Китаю без особливих зусиль асоціювати політиків та еліту демократичних країн із діячами, чиї суспільні погляди вони зазвичай вважають політично токсичними".

Китайська делегація на форумі.

Не дивно, що китайські та російські офіційні буддійські структури співпрацюють у цьому напрямку. З 15 по 20 серпня 2023 року Ху Сюефен, віцепрезидент Буддійської асоціації Китаю, на чолі китайської буддійської делегації з шести осіб відвідав Улан-Уде (Республіка Бурятія, Росія) для участі в міжнародному буддійському форумі.

Володимир Путін надіслав послання, яке було зачитано на форумі. Ху Сюефен і російські буддійські лідери привітали "модернізовану" версію буддизму і висловили лояльність урядам своїх країн. Російські учасники благословили "патріотичні" зусилля в Україні, де б'ються і гинуть багато російських буддистів, як боротьбу із західною агресією і нацизмом. А китайська делегація заявила, що в Китаї процвітає релігійна свобода.

Інфільтрація китайського і російського державного буддизму в міжнародні буддійські організації — це все ж таки не привід для сміху. Цьому необхідно протистояти.

За матеріалами BITTER WINTER