ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Через 80 років італійські жертви нацистських злочинів отримають компенсацію

Велика Епоха
Вінки біля меморіальної стіни нацистського концтабору Заксенгаузен. (Markus Schreiber/AP Photo)

У жовтні 1943 року, після того як нацисти почали окупацію свого колишнього союзника, німецькі війська повісили шістьох італійських цивільних осіб на схилі пагорба на півдні Італії як колективне покарання за вбивство солдата, який добував їжу.

Вісімдесят років потому деякі родичі тих, хто був страчений у Форнеллі, нарешті отримають частину суми в 12 млн євро, присудженої італійським судом як компенсацію за завдану їхнім сім'ям травму, пише Reuters.

"Ми, як і раніше, пам'ятаємо цю подію щороку. Вона не забута", — каже Мауро Петрарка, правнук одного із загиблих, Доменіко Ланчеллотта, 52-річного католика, батька п'яти дочок і сина.

Усі члени сім'ї, крім одного, які жили на момент убивства, вже померли, але, за італійськими законами, відшкодування, яке належить їм, може бути передано їхнім спадкоємцям. Отже, за рішенням суду, ухваленим 2020 року, Петрарка отримає близько 130 000 євро.

За іронією долі, виплачувати гроші буде не Німеччина, а Італія, яка програла в Міжнародному суді ООН суперечку про те, чи може Берлін, як і раніше, відповідати за шкоду, пов'язану зі злочинами і звірствами Другої світової війни.

Єврейські організації Італії вважають, що Берлін має заплатити, щоб визнати свою історичну відповідальність. Групи постраждалих також побоюються, що Рим затягує з розглядом величезної кількості позовів, які можуть стати тягарем для державних рахунків.

Першими, хто отримає виплати з нового державного фонду, створеного для розгляду претензій, стануть нащадки шістьох католиків Форнеллі, яких було повішено, коли німецькі солдати слухали музику на грамофоні, вкраденому з сусіднього будинку. Це вбивство сталося за місяць після того, як Італія підписала перемир'я з союзними військами, припинивши участь у Другій світовій війні і відмовившись від нацистів, які одразу ж почали окупацію країни.

Позов Форнеллі, поданий 2015 року, був пред'явлений як Німеччині, так і Італії, які намагалися, але безуспішно, припинити розгляд.

"Мене вразило, що Італія у справі проти нас стала на бік Німеччини. Начебто вони знову стали (військовими) союзниками", — каже Петрарка, робітник із Форнеллі.

Уряд надав собі право переглядати будь-який судовий вердикт, перш ніж ухвалювати рішення про виплату, що створює додаткові бюрократичні перешкоди для заявників.

Згідно з постановою, ухваленою в липні, перші виплати мають бути зроблені в січні. Жителі міста наполягають, що в їхньому випадку йшлося не тільки про гроші.

"Справа була не в грошах. Йшлося про те, щоб домогтися справедливості щодо воєнного злочину, про гордість", — заявив мер Форнеллі Джованні Тедескі.