ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Україна не боїться братися за своїх олігархів — міністр юстиції

Велика Епоха
Міністр юстиції України Денис Малюська під час інтерв'ю агентству Reuters у Києві, 23 жовтня 2023 року. (REUTERS/Ivan Lyubysh-Kirdey)

Завдяки зміні політичних реалій під час війни українська влада отримала нові можливості для судового переслідування олігархів, заявив міністр юстиції України Денис Малюська.

Міністр прокоментував справи, порушені переважно під час російського вторгнення. Останнім часом слідчі перевіряють кількох відомих мільярдерів на предмет таких злочинів, як розтрата, шахрайство та відмивання грошей.

"Усі боялися (наслідків) пред'явлення обвинувачень олігархам, але тепер це не так", — сказав у понеділок Денис Малюська під час інтерв'ю агентству Reuters.

Україна тривалий час намагалася позбутися впливу тіньових олігархів, які використовували промислові багатства, накопичені після розпаду Радянського Союзу в 1991 р., для набуття політичного впливу і влади.

Але російське вторгнення підірвало їхній вплив, знищивши промислові активи на сході та півдні країни, а телеканали, які вони контролювали, після нападу РФ у лютому 2022 р. почали мовити під централізованим сигналом.

За словами Малюськи, олігархи стали "цілком доступними" також завдяки закону 2021 року, спрямованому на обмеження їхнього політичного та економічного впливу.

"Стало легше отримати доступ до документів, свідків, матеріалів справи, що ще декілька років тому було неможливо для правоохоронних органів", — сказав він.

Мільярдера Ігоря Коломойського, якого колись вважали головним "покровителем" президента Володимира Зеленського, минулого місяця було запроторено до в'язниці, його підозрюють у шахрайстві та відмиванні грошей.

У травні Україна оголосила, що підозрює бізнесмена Дмитра Фірташа, який перебуває в американському розшуку, і підконтрольні йому компанії в розкраданні до 485 млн дол. у рамках "масштабної схеми", пов'язаної з газотранспортною системою України.

На початку цього року влада заарештувала активи на суму понад 375 млн дол., що належать, на їхню думку, мільярдеру у вигнанні Вадиму Новинському, який, як стверджують, надавав допомогу Росії.

ЄС рекомендував Києву відкласти введення в дію у 2021 р. закону, згідно з яким особи, віднесені Радою національної безпеки до олігархів, потрапляють до реєстру, оскільки його можна "використати в політичних цілях".

Малюська заявив, що Київ виконає рекомендації ЄС, але поки що українські правоохоронні органи продовжать розслідування, які він назвав "переломними" для спроб навести лад у країні.