ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Швейцарії знайдено 2000-річну римську кам’яну будівлю. ФОТОрепортаж

Велика Епоха
(© ADA Zug, David Jecker, Res Eichenberger)

Давні римляни колись дихали альпійським повітрям і насолоджувалися такою ж скелястою панорамою, якою сьогодні славиться озеро Цуг у Швейцарії — так розповідає нам розлогий масив римської цегляної кладки, що височіє просто над землею біля підніжжя Альп.

Нещодавно поблизу швейцарського містечка Шам-Обервіль у кантоні Цуг, вперше за майже 100 років, дослідники розкопали цегляну кладку, що датується римськими часами.

Там фахівці Управління з охорони пам’яток та археології ще на початку року виявили монументальні залишки стародавніх стін на пагорбі Ебнетвальд — масивному насипі, де сьогодні видобувають гравій.

Археологічні розкопки в кар'єрі в Ебнетвальд, де на початку цього року були виявлені римські кам’яні стіни. (© ADA Zug, David Jecker)

Над будівлею підняли намет, щоб захистити основну частину знахідки від спеки та дощу. Проте дослідники кажуть, що вражаюча кам’яна мережа простягається на площі щонайменше 500 квадратних метрів, з численними кімнатами.

«Римські будівлі подібних розмірів востаннє розкопували в Чам-Хайлигкройц майже 100 років тому», — заявив Гішан Шахерен, завідувач кафедри доісторичної та протоісторичної археології, в прес-релізі кантону Цуг. «Ми також були вражені тим, що верхні цеглини можна було побачити навіть над землею».

Між 1944 і 1945 роками в сусідньому Хайлігкройці було виявлено величезний римський склад.  Так само як і римський водяний млин з кількома водяними колесами знайшли в сусідньому селі Хагендорн, всього за кілька миль на південний захід від Чама.

Вміст, знайдений у цегляній кладці, дозволяє зрозуміти, яким було життя у швейцарському передгір'ї за часів Римської імперії; експерти витягли предмети повсякденного вжитку, а також кілька дивовижних речей.

Вважається, що посуд під назвою terra sigillata, знайдений на цьому місці, був італійського виробництва. Також знайдено майстерно виготовлені скляні посудини, фрагменти амфор, в яких колись зберігали вино, оливкову олію, рибний соус та інші товари з Середземномор’я. Вочевидь, що за римських часів в Ебнетвальді розвивалася активна торгівля.

Численні знайдені залізні цвяхи вказують на дерев’яну конструкцію, яка колись перекривала кам’яну основу стіни, а знахідка більш тонкого металу, фрагмент золота, можливо, слугувала ювелірною прикрасою.

Артефакти, знайдені на археологічній ділянці в Ебнетвальді, включаючи посуд, скляні вироби та шматок золота. (© ADA Zug, Res Eichenberger)
Артефакт, знайдений на місці розкопок в Ебнетвальді. (© ADA Zug, Res Eichenberger)

«Лише кілька подібних реліквій римського періоду відомі в регіоні Альп — на відміну від інших регіонів», — каже Кріста Ебнотер, професор археології римських провінцій в Бернському університеті. «Вражає також відносно добра збереженість знахідок».

Однак не дивно, що римляни обрали саме це місце. Розташований високо на пагорбі, Ебнетвальд відкриває не лише чудовий краєвид; тут було багато їжі та води, що робило цей регіон надзвичайно зручним. Гравійний пагорб біля Чама насправді був заселений задовго до і після римлян.

Цінні археологічні знахідки останніх десятиліть свідчать про залишки кельтських племен, які випереджали римлян на тисячоліття. Дослідники виявили поселення і могили, датовані середнім і пізнім бронзовим століттям, а також монети кельтської епохи.

Після падіння Римської імперії ця територія була окупована германськими племенами Верхнього Рейну протягом першого тисячоліття нашої ери.

Намет накриває археологічну ділянку в Ебнетвальді, де на початку цього року було виявлено римську кам’яну кладку. (© ADA Zug, David Jecker)

З 1990-х років масштабний гравійний кар'єр в Ебнетвальді працював паралельно з групами порятунку культурних цінностей, щоб зберегти історію під землею. Маючи приблизно один рік, експерти Управління з охорони пам’яток і археології вивчали верхні шари кургану перед початком розкопок.

2 вересня 2023 року Управління запросило громадськість оглянути римські руїни, пропонуючи екскурсії по розкопках, що тривають, і захоплюючі знання про минуле. «Ці шматочки пазлу дають можливість простежити життя наших предків і краще зрозуміти нашу історію», — сказала Карін Арто, голова Управління охорони пам’яток та археології.

За матеріалами The Epoch Times USA