ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

США: християнські дошкільні заклади мають право на державну допомогу

Велика Епоха
Християнська академія Даррена Паттерсона. (Із соцмережі Х)

20 жовтня 2023 р. окружний суд Колорадо, США, ухвалив чергове рішення у справі "Християнська академія Даррена Паттерсона проти Роя" на підтримку релігійної свободи в боротьбі, яка триває між захисниками свободи віросповідання та штатами, що намагаються забезпечити дотримання антидискримінаційних законів щодо релігійних організацій.

У 2020 р. виборці штату Колорадо на референдумі схвалили створення універсальної дошкільної програми, що гарантує дітям із малозабезпечених сімей безоплатне відвідування дошкільних закладів. Штат формує список затверджених дошкільних закладів, а сім'ї можуть вказати, яким закладам вони надають перевагу для своїх дітей. Потім штат оплачує навчання учнів, які беруть участь у програмі.

Проблема полягає в тому, що для включення до списку затверджених дошкільних закладів вони не повинні допускати дискримінації "за ознакою статі, раси, етнічної приналежності, релігії, національного походження, віку, сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності, громадянства, освіти, інвалідності, соціально-економічного статусу або будь-якої іншої приналежності".

Darren Patterson Christian Academy — приватна школа, розташована в окрузі Чаффі, штат Колорадо. Це єдина християнська школа в окрузі, в якій є дошкільне відділення, але в ній також навчаються учні початкової та середньої школи. Вона визначає себе як "орієнтований на Христа" навчальний заклад і наймає тільки християнських викладачів. Крім того, як зазначається в рішенні, Darren Patterson Christian Academy "вважає, що існує дві унікальні, незмінні статі — чоловіча й жіноча, й відповідно до цього будує свою політику. Це містить обов'язковий поділ туалетів за статевою ознакою та дрес-код, заснований на біологічних відмінностях хлопчиків і дівчаток. Школа також забороняє використовувати займенники, що не відповідають біологічній статі учня або співробітника". Від учителів та інших співробітників вимагається "утримання від статевого життя поза шлюбом між чоловіком і жінкою".

Вихователі дошкільних установ у християнській академії Даррена Паттерсона. (Facebook)

Академія добровільно розкрила всі ці положення штату Колорадо й попросила зробити виняток зі статті про недискримінацію, що дало б змогу включити її в універсальну програму дошкільної освіти в Колорадо. Штат відповів негативно. За підтримки коаліції християнських освітніх закладів Академія подала до суду на штат, стверджуючи, що положення про недопущення дискримінації порушує свободу віросповідання та ставить консервативні християнські дошкільні заклади перед нерозв'язною дилемою: або зрадити своїм релігійним принципам, або бути вилученим зі списку схвалених закладів.

Зазначивши, що "Верховний суд тричі постановляв, що штат не може позбавляти релігійних спостерігачів можливості отримувати доступне фінансування на освіту через релігійний статус школи", окружний суд ухвалив попереднє судове рішення на користь Академії.

Суддя визнав, що Академія "прагне приймати на роботу тільки одновірців і продовжувати внутрішню політику, пов'язану з гендерними відмінностями, що сягають корінням у релігійні переконання. Ці правила порушують стандарти Департаменту [раннього дитинства штату Колорадо] щодо недопущення дискримінації для дошкільних установ, які беруть участь у програмі... Позивач [Християнська академія Даррена Паттерсона] відстоює своє "право на участь у державній програмі без необхідності відмовлятися від свого релігійного характеру". Однак політика Департаменту обмежує це право, ставлячи позивача перед неконституційним вибором: відмовитися від релігійної практики або втратити державне фінансування. Перша поправка забороняє нав'язувати такий вибір".

За матеріалами BITTER WINTER