ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Рада безпеки ООН провела засідання на тлі напруженості у російсько-українських відносинах

Велика Епоха
Посол Росії в ООН Василь Небензя та інші члени Ради Безпеки ООН зустрічаються для обговорення ситуації між Росією та Україною у Нью-Йорку 31 січня 2022 року. (Spencer Platt/Getty Images)

Рада Безпеки ООН зібралася 31 січня на прохання Сполучених Штатів, щоб обговорити нарощування Росією військової сили біля кордону з Україною.

Посол США Лінда Томас-Грінфілд, після вступного слова російського дипломата Василя Небензя, сказала, що Сполучені Штати закликали до проведення засідання для захисту миру та безпеки, заявивши, що переговори стосуються не лише США та Росії, а миру та безпеки країн-членів.

«Уявіть, як вам було б незручно, якби біля вашого кордону сиділо 100 000 солдатів», — сказала Томас-Грінфілд.

У вступному слові Небензя вказав на заклик президента України Володимира Зеленського, який пролунав минулого тижня, до спокою, коли він відкинув твердження про російську агресію, назвавши їх «міфом».

«Вони не бачать у цій діяльності, що ми є загрозою», — сказав російський посланник з приводу коментарів Зеленського та міністра оборони України Олексія Резнікова про те, що «немає підстав думати», що Москва готує вторгнення найближчим часом, додавши, що «ризиковані сценарії» «можливі та ймовірні у майбутньому».

Томас-Грінфілд відкинула заяву Небензі про те, що Вашингтон намагається «розпалити істерику» та використати «мегафонну дипломатію», скликаючи перше відкрите засідання Ради Безпеки щодо ситуації між Україною та Росією.

Посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд виступає на засіданні Ради Безпеки ООН для обговорення ситуації між Росією та Україною у Нью-Йорку 31 січня 2022 року. (Spencer Platt/Getty Images)
Посол Росії в ООН Василь Небензя виступає у Раді Безпеки ООН перед голосуванням, 31 січня 2022 року. (Richard Drew/AP Phot
Хоча Москва дала зрозуміти, що спробує заблокувати засідання Ради Безпеки, якщо отримає підтримку дев'яти із 15 членів органу, Сполучені Штати виграли голосування за продовження засідання по Україні, отримавши 10 голосів «за» і двох «проти». Росія є одним із п'яти постійних членів Ради, які мають право вето, поряд із США, Францією, Великобританією та Китаєм.

Тільки Китай та Росія проголосували проти публічних зборів, а посол Китаю в ООН Чень Сюй заявив, що Пекін вимагає, що Раді потрібна була «тиха дипломатія», а не «мікрофонна дипломатія».

Президент Джо Байден у заяві Білого дома від 31 січня сказав, що зустріч стала «найважливішим кроком у згуртовуванні світу, щоб виступити єдиним фронтом: відкидаючи застосування сили, закликаючи до військової деескалації, підтримуючи дипломатію як найкращий шлях уперед, і вимагаючи відповідальності від кожної держави-члена за помірність від військової агресії проти своїх сусідів».

Українські солдати оглядають свої танки у військовій частині неподалік Харкова, Україна, 31 січня 2022 року. (Andrew Marienko/AP Photo)

Цього тижня очікується активніша дипломатія на високому рівні, хоча переговори між США та Росією досі не змогли послабити напруженість.

Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив 31 січня, що «істерія, яку нагнітає Вашингтон, провокує істерію в Україні, де люди вже майже почали пакувати валізи для відправки на передову».

«Я думаю, що ми дуже чітко говорили з Путіним про економічні наслідки, які можуть настати для нього і для російського народу у разі його подальшого... вторгнення на територію України», — сказав Fox News прессекретар Пентагону Джон Кірбі.

За матеріалами NTD