ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У США кількість абортів майже не змінилася після їх часткової заборони, йдеться у звіті

Велика Епоха
Активісти виступають на підтримку доступу до абортів перед будівлею Верховного суду 23 червня 2023 року у Вашингтоні, у першу річницю рішення Верховного суду у справі "Доббс проти організації жіночого здоров'я Джексона". (AP Photo/Nathan Howard, File)

Кількість абортів, що здійснюються щомісяця, приблизно така сама, як і до того, як Верховний суд США скасував рішення Роу проти Вейда і загальнонаціональне право на аборт більше ніж півтора року тому, йдеться в новій доповіді, пише AP News.

Згідно з останнім виданням звіту #WeCount, підготовленим для Товариства планування сім'ї (некомерційної організації, що займається дослідженнями в галузі абортів і контрацепції), з липня по вересень минулого року щомісяця відбувалося від 81 150 до 88 620 абортів. Ці цифри лише трохи нижчі за середньомісячний показник у 86 800 з квітня по червень 2022 року, до і відразу після скасування Роу.

Однак дані про аборти мають сезонний характер, і те саме опитування засвідчило, що у весняні місяці 2023 року в США було зроблено більше абортів, ніж у період роком раніше, що передував рішенню суду.

У звіті також ідеться про те, що призначення абортивних таблеток за допомогою телемедицини стало звичним явищем: протягом останніх трьох місяців, коли проводили дослідження, це був приблизно один із кожних шести абортів.

"Навіть коли держава забороняє аборти, люди продовжують потребувати їх і звертатися по них", — заявила Елісон Норріс, професорка Коледжу громадської охорони здоров'я Університету штату Огайо та одна зі співголів дослідження. "Ми не можемо дозволити загальній кількості абортів у країні затулити неймовірну незадоволену потребу та катастрофічний вплив заборон на аборти на людей, які й так мають найменший доступ".

За оцінками авторів доповіді, якби штатам не дозволили забороняти аборти, то в 14 штатах, де зараз діють заборони на аборти на всіх стадіях вагітності, за досліджуваний період їх було б на 120 000 більше.

Хоча кількість щомісячних абортів знизилася майже до нуля в штатах із забороною, вона зросла в штатах, де аборти дозволені, включно з Флоридою, Іллінойсом і Канзасом, які межують зі штатами із забороною.

У рамках цієї програми щомісяця збирають дані від медичних установ по всій країні, що дає змогу отримати уявлення про тенденції в галузі абортів після скасування рішення Роу проти Вейда. У деяких штатах частина даних оцінюється. Дані публікують із затримкою менш ніж на шість місяців, що дає змогу отримати уявлення про тенденції набагато швидше, ніж щорічні звіти Центру з контролю і профілактики захворювань США, де останній звіт охоплює аборти 2021 року.

У звіті не розглядаються аборти, зроблені самостійно, поза офіційною системою охорони здоров'я — наприклад, якщо хтось отримує абортивні таблетки від подруги без рецепта.

Рішення Верховного суду у справі Доббс проти Джексона, ухвалене в червні 2022 року, призвело до негайних змін у політиці штатів. Нині в 14 штатах діють заборони на аборти на всіх стадіях вагітності, а ще у двох заборона набуває чинності після перших шести тижнів — часто до того, як жінка дізнається про свою вагітність.

Інші штати, що перебувають під контролем республіканців, запровадили м'якші обмеження. Виконання деяких заборон було призупинено судами.

Тим часом більшість штатів, контрольованих демократами, зробили кроки щодо захисту доступу до абортів. У п'яти штатах (Колорадо, Массачусетсі, Нью-Йорку, Вермонті та Вашингтоні) ухвалено закони, спрямовані на захист лікарів, які роблять аборти за допомогою телемедицини.

Верховний суд США розглядає питання про те, чи був правильно схвалений міфепристон, один із двох препаратів, які найчастіше призначають у комбінації для проведення абортів.