ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Стародавні тибетські монастирі будуть затоплені, протести в Сичуані не вщухають

Велика Епоха
Розмиті зображення арештів, отримані контрабандним способом.

19 лютого Bitter Winter ("Гірка зима") повідомила про безпрецедентні протести в Дерзі (м. Генцин), повіт Деге в Тибетській автономній префектурі Гарце, що входить до складу Кхама — однієї з областей історичного Тибету, яку китайці не включили до складу так званого Тибетського автономного району (ТАР), а приєднали до провінції Сичуань.

Тибетці в цьому повіті протестують проти будівництва електростанції Гангтуо як частини системи з 25 гребель на річці Дрічу у верхів'ях Янцзи.

За останні кілька днів було заарештовано від 100 до більш ніж 1000 буддійських ченців і жителів сіл (цифри в різних звітах варіюються). Поліція застосовувала водомети, перцеві балончики та електрошокери. Кілька тибетців дістали поранення і були госпіталізовані.

Проєкт будівництва греблі в провінції Сичуань викликає суперечки відтоді, як він був запропонований у 2003 році. Проєкт дасть змогу виробляти гідроелектроенергію, але водночас затопить тибетські буддійські монастирі та 50 сіл, що призведе до переміщення близько 100 000 осіб. Під загрозою руйнування перебувають такі тибетські монастирі, як Вонто (Вангдуй), Таші, Гонсар, Єна (Єннан), Рабтен і Кхардхо.

Монастир Вонто (Вангдуй). (Weibo)

Монастирі Вонто (Вангдуй) і Йіннан пережили Культурну революцію, і сьогодні в них проживає близько 300 ченців. Стародавні фрески у Вангдуї датуються 14-15 століттям і є цінною частиною культурної спадщини Тибету в Кхамі.

Фрески в монастирі Вонто (Вангдуй). (Weibo)
Ченці в монастирі Вонто (Вангдуй). (Weibo)

Арешти тривають. Дороги, що ведуть до монастирів, перекриті владою. Тих, хто звертається в поліційні дільниці з проханням звільнити затриманих родичів і ченців, теж заарештовують.

За матеріалами BITTER WINTER