ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Політичний лідер Тибету у вигнанні: Пекін "пригнічує" тибетський народ "як пітон"

Велика Епоха
Пенпа Церінг, сікьонг або лідер тибетського уряду у вигнанні, Дхарамсала, 19 лютого 2024 року. (SAJJAD HUSSAIN/AFP via Getty Images)

10 березня тибетці відзначатимуть річницю невдалого повстання 1959 року, внаслідок якого Далай-лама та тисячі його послідовників перейшли через засніжені гімалайські перевали до сусідньої Індії, щоб створити уряд у вигнанні.

Харизматичний духовний лідер відійшов від політичного керівництва тибетським народом 2011 року, передавши "факел" уряду, обраному демократичним шляхом тибетцями, які проживають за кордоном. У 2021 році Пенпа Церінг, який народився в Індії 1967 року, був обраний сикьонгом або главою уряду у вигнанні, другим в історії Тибету.

Китай відновив контроль над Тибетом після втручання Народно-визвольної армії у 1950 році. "Якщо ви подивитеся на політику китайського уряду сьогодні, він пригнічує нас, повільно душить, як пітон", — сказала Пенпа Церінг агентству AFP.

Хоча сікьонг визнає, що його завдання "спробувати вирішити китайсько-тибетський конфлікт" може здатися непосильним, цей буддист має довгострокове бачення. "Ніщо не вічне", — каже він, безтурботно сидячи у своєму кабінеті. "Цей світ знав багато імперій, і всі імперії впали", — нагадує він.

Багато хто турбується про стан здоров'я Далай-лами. Людина, яка уособлює Тибет, значно скоротила свої поїздки за кордон.

"Він прекрасно усвідомлює свою смертність. Одного разу він помре, це факт", — додає Пенпа Церінг. "Але, звичайно, нам хочеться сподіватися, що справу Тибету буде вирішено ще за життя Далай-лами".

На його думку, тибетському духовному лідерові залишилося жити ще кілька десятиліть. "Його Святість говорив, що не втратив жодного зуба й житиме довго", — згадує він. "Його Святість постійно повторює, що доживе до 113 років".

Тибетці вірять, що Далай-лама — це 14-та реінкарнація духовного лідера їхньої країни. Але багато хто побоюється, що Пекін призначить його наступника, всупереч давнім буддійським традиціям. Далай-лама заявив, що "не слід визнавати кандидата, обраного в політичних цілях", натякаючи на можливі задуми Китаю.

Пенпа Церінг зізнається, що іноді вирушає на гірський кордон Індії, щоб поміркувати про землю свого народження, яку йому так і не вдалося відвідати. Він не прагне домогтися повної незалежності Тибету, а дотримується політики "серединного шляху", яку давно проводить Далай-лама, вважаючи, що вимагати більшого, ніж автономія, було б самогубством.

З іншого боку, Далай-лама завжди відмовлявся визнавати, що Тибет історично був частиною Китаю, на чому наполягає Пекін. За словами Пенпи Церінга, який продовжує захищати права семи з гаком мільйонів тибетців, що перебувають під контролем Китаю, "непрямі" контакти з Пекіном триватимуть. Тому що "якщо немає надії, то й сама справа програна".

За матеріалами The Epoch Times