ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ЄС планує зняти санкції із засновника "Яндекс" через його слова про війну в Україні

Велика Епоха
Співзасновник і генеральний директор групи компаній "Яндекс" Аркадій Волож на сесії Петербурзького міжнародного економічного форуму (ПМЕФ), Росія, 7 червня 2019 року. (REUTERS/Maxim Shemetov)

Євросоюз скасує санкції щодо двох російських бізнесменів і одного громадянина Словаччини, повідомили Reuters у четвер два дипломатичні джерела, але наголосили, що скасування навряд чи торкнеться мільярдера Алішера Усманова.

ЄС запровадив заморожування активів і заборону на поїздки щодо близько 2000 осіб і компаній, які вважаються причетними до повномасштабного вторгнення Росії в Україну або отримали від нього вигоду. Термін дії деяких обмежень закінчується 15 березня. У середу посланці 27 країн-членів ЄС домовилися про перенесення цих обмежень, за винятком санкцій проти Аркадія Воложа, Сергія Мндоянца і Йозефа Гамбалека.

Волож — співзасновник російського інтернет-гіганта "Яндекс", і, за словами джерел, справа проти нього стала слабкішою, оскільки він назвав війну в Україні "варварською" минулого літа, після того як зберігав мовчання після вторгнення 24 лютого 2022 року.

Мндоянц раніше керував зв'язками з урядом у російському конгломераті "Система", а також є членом правління російського аналітичного центру, що консультує Кремль із питань зовнішньої та оборонної політики, повідомляє ЄС.

Словак Хамбалек, який очолює російський націоналістичний мотоклуб "Нічні вовки" в Європі, був звинувачений у підготовці байкерів до бойових дій в Україні та "поширенні проросійської пропаганди".

Одне з дипломатичних джерел сказало, що ці три випадки вважаються "необґрунтованими з юридичного погляду", зокрема через зміну поведінки Воложа.

Дипломатичні джерела ЄС також повідомили Reuters, що Угорщина знову лобіювала скасування санкцій проти російського мільярдера Алішера Усманова, однак магнат металургійної та телекомунікаційної промисловості програв апеляцію на санкції у вищому суді блоку раніше цього місяця.

Джерела, які говорили на умовах анонімності, повідомили, що Будапешт домагається виключення зі списку колишнього російського гонщика "Формули-1" Нікіти Мазепіна, а також В'ячеслава Кантора, який, за даними ЄС, є бенефіціарним власником російського виробника добрив "Акрон".

"Докази щодо всіх них вважаються вагомими", — сказав один із дипломатів. "Пропозиція Угорщини відмовитися від каральних заходів проти них зустріла масову відсіч".

Зміни наберуть чинності до 15 березня і означатимуть, що уряди країн ЄС зможуть негайно звільнити всі активи Воложа, Мндойанца і Гамбалека, які були заморожені.