ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Зростання ВВП за рахунок військових витрат приховало економічні проблеми в Росії

Велика Епоха
(shutterstock)

Економіка Росії різко відновилася після спаду 2022 року, показали річні дані в середу, але зростання значною мірою залежить від фінансованого державою виробництва зброї та боєприпасів і приховує проблеми, які перешкоджають підвищенню рівня життя росіян.

Президент Володимир Путін, який має намір переобратися в березні, заявив, що економіка розвивається і має запас міцності, достатній для того, щоб Росія могла успішно відійти від Заходу в умовах санкцій, введених через вторгнення в Україну.

Але російські економісти кажуть, що за всього нинішнього оптимізму насувається стагнація або рецесія.

У середу Росстат опублікував оцінку зростання ВВП на 3,6% після переглянутого падіння на 1,2% у 2022 році, але економісти, з якими спілкувалося агентство Reuters, кажуть, що ця цифра не дає уявлення про рівень життя більшості росіян.

"Якщо оборонна компанія створює ракету або снаряд, вони десь вибухають, і ВВП зростає", — каже економіст Сергій Хестанов. Але цивільна економіка отримує дуже мало вигоди від цього процесу".

"Радянський Союз виробляв багато танків і ракет, але люди цього не відчували".

Російський Центр макроекономічного аналізу та короткострокового прогнозування (ЦМАКП) пов'язує близько 60-65% зростання промислового виробництва за останні два роки з війною в Україні.

Інші економісти кажуть, що Росія накачує економіку одноразовими непродуктивними інвестиціями, які приносять мало користі в майбутньому.

"Виробництво у військово-промисловому комплексі, прямо кажучи, викидає гроші з економіки", — каже економіст Олександра Сусліна. "Стандартні танки і бомби — це те, що використовується один раз і не приносить економіці жодної віддачі".

"Неможливо з останків танка створити високотехнологічну машину, яка б сприяла подальшому зростанню".

Міжнародний валютний фонд очікує, що цього року російська економіка зростатиме швидше, ніж у країн "Великої сімки", але повільніше, ніж у європейських економік, що розвиваються. Військові витрати підтримували економічне зростання країн, що воюють, протягом усієї історії.

МВФ, чий прогноз у 2,6% перевищує прогноз російського міністерства економіки у 2,3%, заявив, що жорсткий ринок праці в країні сприяв зростанню заробітної плати. Тепер реальна заробітна плата почала падати, зазначає ЦМАКП.

"Інфляція занадто висока, а фінансове становище компаній уже недостатньо надійне, щоб швидко підвищувати зарплати навіть в умовах вираженого дефіциту робочої сили", — пишуть економісти ЦМАКП.

За їхніми словами, ситуація з реальними наявними доходами ще гірша: пенсії та допомоги не повністю індексуються відповідно до інфляції, яка 2023 року становитиме 7,4% після 11,9% 2022 року.

Безробіття перебуває на рекордно низькому рівні 2,9%, водночас сотні тисяч людей за останні два роки покинули Росію або пішли в армію.

За даними Росстату, індекс продуктивності праці в Росії (одна з ключових цілей Путіна у сфері національного розвитку) у 2022 році знизився на 3,6% у річному обчисленні, що стало найрізкішим падінням з моменту закінчення світової фінансової кризи у 2009 році.

Дані щодо продуктивності праці за 2023 рік опублікують тільки наприкінці 2024 року, але попередження влади про нестачу робочої сили вказують на те, що торік не було жодного підйому цього показника.

Зростання зарплат також зосереджене в регіонах і секторах, які виграють від різкого збільшення видатків на оборону і безпеку цьогоріч (майже до 40% усіх бюджетних видатків).

Додатковим свідченням напруженості російського ринку праці є рекордно високий рівень завантаження виробничих потужностей, який в останньому кварталі 2023 року сягнув 81% порівняно з 80,7% кварталом раніше. Тим часом висока інфляція говорить про те, що економіка зростає швидше, ніж це потенційно можливо, що змушує Центральний банк підтримувати високі процентні ставки.

"Якщо ми будемо намагатися їхати швидше, ніж передбачено конструкцією автомобіля, і тиснути на газ щосили, то рано чи пізно двигун перегріється, і ми далеко не заїдемо", — заявила в грудні глава Центрального банку Ельвіра Набіулліна. "Ми можемо їхати швидко, але недовго".

Можливо, ще рано говорити про рецесію, вважають експерти ЦМАКП, але є ознаки того, що економіка починає пробуксовувати, в таких секторах, як виробництво автомобілів і будівництво.

МВФ очікує, що наступного року темпи зростання російської економіки знизяться до 1,1%, що набагато нижче, ніж у передових і розвинених країнах світу.

"Я не вважаю нинішнє економічне зростання тривалим і якісним", — каже Надоршин. "Я бачу в ньому провісник наближення економічної кризи, можливо, першої з 2004 року, для якої може навіть не знадобитися зовнішній шок".