ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

"Північнокорейські вії" обходять санкції і продаються як китайські (ВІДЕО)

Велика Епоха
Робітники на виробничій лінії з виготовлення накладних вій у майстерні компанії Monsheery в Пінду, провінція Шаньдун, Китай 16 листопада 2023 року. (REUTERS/Tingshu Wang)

Мільйони доларів від продажів північнокорейських накладних вій, які продають у косметичних магазинах по всьому світу як "зроблені в Китаї", сприяли відновленню експорту КНДР минулого року.

Обробка та пакування північнокорейських накладних вій, що відкрито здійснюється в сусідньому Китаї, дає режиму Кім Чен Ина можливість обходити міжнародні санкції, забезпечуючи джерело іноземної валюти.

Агентство Reuters поговорило з 20 людьми (зокрема з 15 представниками індустрії вій, а також з юристами з питань торгівлі та експертами з економіки Північної Кореї), які описали схему, в рамках якої китайські фірми імпортують напівфабрикати з Північної Кореї, а потім комплектують і упаковують їх як китайські.

Готові вії потім експортуються на ринки, включно із Заходом, Японією і Південною Кореєю, за словами восьми осіб, які працюють у компаніях, що безпосередньо беруть участь у торгівлі.

Північна Корея тривалий час була великим експортером товарів для волосся, як-от перуки та накладні вії, що дають змогу людям уникнути клопоту з тушшю і домогтися ефектного образу. Але експорт скоротився під час пандемії COVID-19, коли Північна Корея закрила свої кордони.

Торгівля віями північнокорейського виробництва через Китай відновилася 2023 року, згідно з митними документами і даними чотирьох осіб, які працюють у цій галузі.

Перуки і вії становили майже 60% заявленого північнокорейського експорту в Китай минулого року. Загалом у 2023 році Північна Корея експортувала до Китаю 1 680 тонн накладних вій, борід і перук на суму близько 167 мільйонів доларів.

За оцінками Держдепартаменту США та міжнародних експертів, Північна Корея конфіскує до 90% іноземних доходів, які отримують її громадяни.

"Ми маємо припустити, що... мільйони доларів на місяць, які Північна Корея отримує від торгівлі віями, використовуються для режиму Кім Чен Ина", — сказав юрист із санкцій із Сеула Шин Тон Чан.

З 2006 року Рада Безпеки ООН намагається зупинити програму Пхеньяна зі створення ядерної зброї за допомогою майже десятка санкційних резолюцій, які обмежують її можливості з торгівлі такими товарами, як вугілля, текстиль і нафта. Вона також ввела суворі обмеження для північнокорейців, які працюють за кордоном.

Але прямої заборони на товари для волосся не існує, тому торгівля накладними віями з Північної Кореї не обов'язково порушує міжнародне право, повідомили Reuters три експерти з санкцій.

Представник Казначейства США заявив, що воно "активно застосовує широкий спектр наших санкцій щодо Північної Кореї як проти американських, так і іноземних компаній" і "продовжить агресивно переслідувати будь-які спроби Пхеньяна отримати дохід".

Казначейство також послалося на те, що у 2019 році воно уклало угоду з компанією e.l.f. Cosmetics на суму близько 1 мільйона доларів у зв'язку зі звинуваченнями в тому, що американська компанія ненавмисно продала накладні вії, що містять матеріали з Північної Кореї.

Материнська компанія e.l.f. повідомила 2019 року, що виявила, що два постачальники використовували північнокорейські матеріали, і що вона швидко вирішила це питання, яке, на її думку, було "несуттєвим". Компанія, яка відтоді припинила продаж накладних вій, підтвердила свою прихильність легальному і відповідальному виробництву продукції в заяві для Reuters.

Reuters не вдалося з'ясувати, чи беруть зараз будь-які західні компанії участь в північнокорейській торгівлі віями.

Китайські виробники почали співпрацювати з північнокорейськими заводами з виробництва вій на початку 2000-х років, за словами трьох керівників китайських заводів. За їхніми словами, вони цінують робочу силу з цієї країни за низьку вартість і високу якість вій.

Однак праця північнокорейців погано оплачується. За словами чотирьох китайських власників і менеджерів фабрик, зарплати в Північній Кореї можуть становити десяту частину від китайських зарплат.

Південнокорейський бренд накладних вій Cinderella Amisolution зазвичай закуповує у китайських торговців напівфабрикати північнокорейської продукції, які потім продає клієнтам. Але коли Північна Корея закрила свій кордон, підрядники надіслали зразки, які були зроблені не північнокорейцями.

Я подумав: "Це не спрацює", — каже голова компанії Чхве Джі Вон. "Вони були зовсім іншими".