ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Німеччині "збиткову" зелену енергетику профінансують платники податків

Велика Епоха
Вітряні та сонячні електростанції обійдуться німецьким платникам податків у кілька мільярдів євро наступного року, згідно з даними Міністерства економіки. (iStock)

Фінансування "поновлюваних" джерел енергії створює дедалі більше навантаження на федеральний бюджет у Німеччині. На наступний рік оператори електромереж прогнозують витрати в розмірі 10,6 мільярда євро, які доведеться оплачувати не споживачам електроенергії, а платникам податків.

Оператори фотоелектричних і вітряних електростанцій у Німеччині мають законне право на винагороду за електроенергію, яку вони виробляють і подають у державну електромережу. Як правило, це право діє протягом 20 років, починаючи з моменту введення станції в експлуатацію. Це закріплено в Законі про поновлювані джерела енергії (EEG), який сприяє розвитку "поновлюваних" джерел енергії[1] у Німеччині.

Федеральне міністерство економіки та захисту клімату оголосило, що це зобов'язання платити державі обійдеться платникам податків у кілька десятків мільярдів євро наступного року. В інтерв'ю газеті Epoch Times міністерство економіки заявило: "У 2024 році, згідно з поточним експертним висновком операторів передавальних систем, потреба у фінансуванні EEG становитиме близько 10,6 мільярда євро".

Фінансування за рахунок коштів платників податків

Потреба у фінансуванні EEG "визначається щороку на наступний рік відповідно до Закону про фінансування енергетики у звіті операторів систем передачі електроенергії", пояснює Даніель Греве, представник міністерства з економічної політики та енергетичної політики.

Доходи, витрати і баланс мережевих операторів за електроенергію, вироблену з "поновлюваних" джерел енергії в Німеччині з вересня 2022 року по вересень 2023 року в мільйонах євро (скориговані значення). (Maurice Forgeng/Epoch Times; дані: Statista)

Таким чином, виплати операторам електростанцій більше не фінансуватимуться за рахунок податку EEG, як це було раніше. З 1 липня 2022 року споживачі електроенергії більше не повинні будуть оплачувати цей збір у своїх рахунках за електрику.

Це пов'язано з тим, що з 1 січня 2023 року, коли набув чинності Закон про фінансування енергетики, потреби EEG у фінансуванні "фінансуються з бюджету і, отже, федеральним урядом", пояснює Даніель Греве. Іншими словами, з цього року за так звану "зелену" електрику платить платник податків. Міністерство економіки називає цю зміну "важливим кроком до полегшення тягаря споживачів електроенергії".

Зростаючий збитковий бізнес?

Однією з причин цієї зміни може бути те, що останніми місяцями доходи (особливо від продажу "зеленої" електроенергії) постійно виявлялися нижчими за витрати. За даними "Statista", у вересні доходи від продажу "зеленої" електроенергії становили 517 мільйонів євро, в той час як витрати за той самий місяць становили близько 2,3 мільярда євро — більш ніж у чотири рази більше.

Згідно з цими цифрами, "поновлювані джерела енергії" не можуть бути профінансовані тільки за рахунок доходів від продажів. З вересня 2022 року по вересень 2023 року дані показують іноді значне падіння в кожному місяці. Найкращого результату було досягнуто в січні — місяці з невеликою кількістю сонячного світла, коли доходи були найнижчими. Збитки склали всього близько 50 мільйонів євро. Найгірші результати "зелені" електростанції показали в літні місяці — липень і серпень: державі довелося виплачувати до 1,84 мільярда євро на місяць.

Досі, за словами Даніеля Греве, федеральний уряд міг використати рахунок EEG операторів передавальних систем, який "все ще повний у 2022 і 2023 роках". Тому досі "федеральний уряд не здійснював щомісячних відрахувань".

Однак прессекретар не повідомив, наскільки повний рахунок EEG. Портал "PV-Magazine" пропонує огляд за допомогою графіка Інституту Фраунгофера. На ньому видно, що баланс неухильно знижується, оскільки з літа минулого року не було жодних надходжень. З останнього піку в 17 мільярдів євро в серпні 2022 року він упав до 3,22 мільярда євро в жовтні. З огляду на розмір від'ємного сальдо, до початку 2024 року рахунок EEG має дорівнювати нулю.

Прогноз витрат на наступний рік у розмірі 10,6 млрд євро може виявитися оптимістичним розрахунком. Дійсно, з жовтня 2022 року по вересень 2023 року загальні витрати вже склали близько 12 млрд євро. Але цілком імовірно, що у 2024 році дефіцит буде ще вищим, оскільки вересень цього року показав дефіцит майже втричі більший, ніж торік.

Поточні дані Федерального мережевого агентства показують, що за останні два тижні виробництво електроенергії за рахунок енергії вітру було особливо високим і навіть змогло зрівнятися з деяким споживанням енергії в Німеччині.

Однак варто зазначити, що електрика — це не те саме, що енергія. Електроенергія становить лише шосту частину так званого первинного енергоспоживання. За даними Федерального агентства з охорони довкілля, споживання первинної енергії 2022 року становитиме 3 264 тераватт-години (ТВт-год), з яких близько 552 ТВт-год припаде на електроенергію. Крім того, це енергія для опалення, паливо і горючі матеріали. Хоча всі "поновлювані" джерела енергії забезпечують 100 % споживаної електроенергії, насправді лише близько 16,7% припадає на "зелену первинну енергію".

Несприятливі обставини

Виробництво сонячної та вітрової енергії завжди залежить від погодних умов. Іноді 30 000 вітряних турбін і мільйони фотоелектричних установок у Німеччині виробляють занадто мало електроенергії. Це відбувається під час так званих "блекаутів".

Але бувають і дні, коли ці установки постачають набагато більше електроенергії, ніж потрібно в цей момент. У таких випадках ринкова ціна на електроенергію близька до нуля або навіть падає нижче нуля. Це означає, що німецькі мережеві компанії змушені платити певну суму сусіднім країнам за купівлю надлишків електроенергії. Саме так сталося, наприклад, у липні цього року, коли ціна мегават-години впала до позначки менше 500 євро. Іншими словами, покупець отримував додатково 50 центів за кіловат-годину до ціни електроенергії.

Завдяки Закону про поновлювані джерела енергії виробники вітряної та сонячної енергії можуть продовжувати подавати електроенергію в мережу навіть у разі перевиробництва, оскільки закон передбачає, що вироблена ними електроенергія має бути куплена оператором мережі. Виробники "зеленої" електроенергії також не повинні нести витрати. Натомість вони отримують гарантовану винагороду за кожну кіловат-годину. Негативні ціни лягають на плечі споживачів електроенергії, а загальний негативний баланс, як показано на графіку вище, лягає на плечі платників податків.

Довгострокова тенденція така, що в майбутньому бізнес "зеленої" електрики стане ще менш вигідним для держави. За даними енергетичної консалтингової компанії Enervis, винагорода, що виплачується власникам "поновлюваних" джерел енергії, тільки до 2028 року зросте до більш ніж 19 мільярдів євро, як повідомляє інформаційний портал "NIUS". ("NIUS" не уточнює, чи є ця цифра щорічною, але ми можемо припустити, що так). Компанія Enervis розрахувала потреби у фінансуванні на 2024 рік на прохання Міністерства економіки та клімату. До цього слід додати той факт, що за швидкого розвитку вітряних і сонячних установок доходи від біржі електроенергії можуть ще більше знизитися через негативну ринкову ціну на електроенергію, про яку йшлося вище.

[1] Термін "поновлювані джерела енергії", звісно, прижився в суспільстві, але, згідно із принципом збереження енергії, енергія в принципі невідновлювана. Вона може тільки перетворюватися.

За матеріалами The Epoch Times