ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Експорт продовольства з України в Азію, Африку падає через блокування морських портів – асоціація

Велика Епоха
Зерновий термінал, Одеса, Україна, 19 серпня 2022 року. (Kostiantyn Liberov/AP Photo)

Україна різко скоротила експорт сільськогосподарських товарів до країн Азії та Африки в 2023 році через блокування морських портів у Чорному морі, які традиційно були основним експортним маршрутом, повідомила в четвер асоціація аграрного бізнесу UCAB, пише Reuters.

Левова частка українського аграрного, металургійного та хімічного експорту йшла з країни через чорноморські порти, які були частково або повністю заблоковані після російського вторгнення в лютому 2022 року.

Україна, один з найбільших світових виробників та експортерів зерна, традиційно постачає зерно до Африки, Азії та Близького Сходу.

UCAB повідомляє у Facebook, що частка експорту аграрної продукції до Африки за січень-жовтень 2023 року скоротилася до 7% з 14% за аналогічний період 2021 року. Експорт до Азії зменшився до 12% з 19%, а поставки до Південно-Східної Азії впали до 4% з 13%.

"Основною причиною таких змін є блокада українських морських портів російськими військами", – зазначають в UCAB.

"Розвиток альтернативних маршрутів, які були можливі лише через територію Європейського Союзу, призвів до змін. Українські аграрії були змушені шукати покупців своєї продукції в Європі", – заявили в асоціації.

В УКАБ зазначили, що частка експорту аграрної продукції до Європи зросла до 59% за перші 10 місяців 2023 року з 32% у довоєнному 2021 році.

За даними асоціації, частка зернових в експорті з початку 2023 року склала 39% проти 45% у 2021 році. Частка рослинної олії в експорті залишилася незмінною – 26%.

UCAB повідомляє, що у 2023 році Україна збільшила експорт олійних культур, цукру, щоденних продуктів, м'яса та деяких інших товарів.