ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай не в змозі швидко досягти 100% автономності у виробництві чипів

Велика Епоха
Чип управління BMC Hi1710 на чипсеті Kunpeng 920, розробленому дочірньою компанією Huawei Hisilicon, представлений на виставці у штаб-квартирі Huawei в Шеньчжені, провінція Гуандун, Китай, 29 травня 2019 року. (Jason Lee/Reuters)

У жовтні уряд США оновив обмеження на експорт мікросхем до Китаю. Спеціалізовані мікросхеми, як-от Nvidia A800 і H800, які раніше можна було експортувати в Китай, тепер не допускаються до продажу на китайському ринку. Крім того, під заборону потрапило і менш досконале обладнання для глибокої ультрафіолетової (DUV) літографії, здатне виробляти мікросхеми в діапазоні 14-28 нанометрів.

Напівпровідники — загальний термін для позначення мікросхем — можна знайти в тисячах виробів, включно зі смартфонами, комп'ютерами та медичним обладнанням. Вони також є передовим і найважливішим компонентом військових електронних систем.

Ухвалені Сполученими Штатами обмеження розглядаються як заходи з "перекриття доступу" Китаю до високотехнологічних мікросхем, вироблених і розроблених у США, а також до відповідних американських технологій та обладнання.

Китайський режим розраховує до 2025 року скоротити імпорт мікросхем до 30%, як повідомило 2020 року китайське державне ЗМІ CCTV.

Однак експерти вважають, що обмеження, введені США, значно сповільнять розвиток китайської напівпровідникової промисловості. Навіть якщо Китай почне вкладати великі кошти в розробку високотехнологічних мікросхем, комуністичний режим зіткнеться з величезними проблемами і не зможе домогтися незалежності в мікросхемній галузі.

Напівпровідникова промисловість — дуже спеціалізована галузь, що вимагає співпраці та обміну ресурсами між різними секторами в різних країнах, і, на думку професора економічного факультету Національного університету Тайваню Чіу Цзюнь-жун, просто інвестувавши в неї гроші, не можна домогтися успіху.

"Напівпровідникова промисловість надзвичайно велика і складна", — каже пан Чіу. "Більша частина досліджень і розробок, а також патентів знаходиться в США. Найважливіші сполуки виробляються в Японії, літографічне обладнання — в Нідерландах, а на Тайвані є група кваліфікованих працівників".

Президент США Джо Байден вітає робітників під час екскурсії заводом TSMC з виробництва напівпровідників у Феніксі, 6 грудня 2022 року. (Brendan Smialowski/AFP via Getty Images)

Пан Чіу додав, що в умовах американських санкцій китайському режиму буде дуже складно об'єднати всі ці галузі в Китаї, для цього знадобиться щонайменше 10 років і мільярди доларів.

Як приклад він навів США. Хоча Сполучені Штати мають ноу-хау в галузі передових технологій виробництва мікросхем, їм все ще потрібен Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) для будівництва в США власних заводів.

За заявою провідного світового виробника мікросхем, крім першої фабрики в Аризоні, яка має почати виробництво за техпроцесом N4 у першій половині 2025 року, TSMC "розпочала будівництво другої фабрики, яка має почати виробництво за 3-нм техпроцесом у 2026 році".

Тайванський експерт з міжнародної економіки Тай Чі Йен (Tai Chih-Yen) повідомив The Epoch Times, що більшість ключових хімічних сполук знаходиться в Японії.

"У 1980-х і 1990-х роках Японія змінила США і стала великим гравцем в індустрії виробництва напівпровідників, перейнявши у США виробництво хімічної продукції. Ця перевага Японії залишається непорушною і донині", — сказав пан Тай.

Системи EUV-літографії, вироблені голландською компанією ASML, перебувають на такому рівні розвитку, який у короткі терміни не зможе перевершити жоден з її суперників.

ASML витратила понад 6 млрд євро на дослідження і розробки в галузі EUV за 17 років. Літографічна машина — це високоточний прилад. Для інтеграції такої кількості компонентів і досягнення такої високої точності потрібна велика кількість ноу-хау.

Найближчими роками Китай, найімовірніше, покладатиметься на імпорт закордонних мікросхем. У серпні OFWeek, китайське інформаційне видання, що спеціалізується на високих технологіях, повідомило, що у 2023 році частка вітчизняних чипів у загальному обсязі становитиме близько 12%. Цей показник значно відстає від поставленої режимом мети — 70% до 2027 року.

За матеріалами The Epoch Times USA