ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай посилює експортний контроль над рідкоземельними металами

Велика Епоха
Фронтальний навантажувач переміщує ґрунт, що містить рідкоземельні мінерали, порт у Ляньюньгані, провінція Цзянсу, 5 вересня 2010 р. (STR/AFP via Getty Images)

Китай у вівторок зобов'язав трейдерів повідомляти інформацію про експорт рідкісноземельних металів у режимі реального часу в рамках останніх зусиль з контролю за ланцюжком постачань найважливіших мінералів в умовах напруженості у відносинах із Заходом.

Згідно із заявою, опублікованою на сайті Міністерства торгівлі Китаю, експортери рідкісноземельних мінералів повинні будуть негайно повідомляти такі дані, як місце призначення, кількість, особливості відвантаження та іншу інформацію про угоду. Обмеження діятимуть протягом двох років.

Нові правила — це чергова спроба Пекіна посилити контроль над рідкісноземельними металами — групою з 17 елементів, які використовуються в багатьох галузях — від комерційних технологій, таких як електромобілі, до військової техніки. Китай, який є монопольним постачальником рідкісноземельних елементів у світі, вимагає від експортерів отримання дозволів на постачання критично важливих матеріалів. Поки неясно, якою мірою це вплине на світову торгівлю.

Китай посідає домінівне становище в глобальному ланцюжку постачання рідкісноземельних металів. За даними Геологічної служби США (USGS), у 2022 році на частку Китаю припадало 70% від загальносвітового обсягу видобутку рідкісноземельних металів, тоді як у 2021 році цей показник становив 59%.

За даними дослідження консалтингової компанії Adamas Intelligence, проведеного 2019 року, на частку Китаю припадає 85% світового потенціалу з перетворення видобутих корисних копалин на матеріали, придатні для використання виробниками.

Сполучені Штати імпортують більшу частину рідкісноземельних елементів з Китаю, хоча останніми роками ця залежність ослабла. За даними Геологічної служби США, у період з 2018 по 2021 роки на Китай припадало 74% рідкісноземельних металів, тоді як у 2014-2017 роках цей показник становив 80%.

Водночас Європейський союз отримує з Китаю 98% рідкісноземельних металів, що спонукало вищих керівників 27 країн блоку переглянути свою залежність на тлі напруженості у відносинах із Пекіном з питань торгівлі та його підтримки вторгнення Росії в Україну. На початку цього року Європейська комісія презентувала плани з диверсифікації ланцюжків постачання.

Тривожний сигнал

Дедалі частіше висловлюються побоювання, що Комуністична партія Китаю (КПК) використовує свою монополію на рідкісноземельні елементи та інші критично важливі матеріали як розмінну монету, особливо в торговому протистоянні зі США. З 1990 року рідкісноземельні метали вважаються в Китаї стратегічним матеріалом.

Так, 2010 року китайська влада тимчасово заблокувала експорт рідкісноземельних металів до Японії у зв'язку з ескалацією напруженості між двома азійськими державами через спірні острови.

У 2019 році впливове китайське державне агентство з планування пригрозило обмежити продаж рідкісноземельних металів до США після того, як Дональд Трамп вніс до "чорного списку" компанію Huawei, що має тісні зв'язки з військовими КПК.

В умовах напруженості у відносинах між комуністичним Китаєм і США знову посилюється увага до домінівного становища Пекіна у сфері виробництва найважливіших матеріалів.

У липні Міністерство торгівлі КНР оприлюднило план з обмеження експорту галію і германію, використовуваних у виробництві напівпровідників, що стало помстою США та іншим західним країнам за їхні спроби обмежити доступ Китаю до сучасних мікросхем.

За даними організації Critical Raw Materials Alliance, на Китай припадає 80% світового виробництва галію і 60% германію.

Хоча запроваджені Пекіном заходи експортного контролю можуть не спричинити негайних збоїв в американських ланцюжках постачань, експерти вважають, що вони мають стати тривожним сигналом для Заходу, попереджаючи, що Пекін прагне отримати важелі впливу в торговому протистоянні з Вашингтоном.

За матеріалами The Epoch Times USA