ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

В Ісландії оголошено надзвичайний стан через вулкан (ВІДЕО)

Велика Епоха
Дим від лави під час виверження вулкана Літлі Хрутур на північний захід від Рейк'явіка в Ісландії в липні 2023 року. (JEREMIE RICHARD/AFP via Getty Images)

Місто Гріндавік на південному заході Ісландії з населенням близько 4 тис. осіб було евакуйовано в ніч на п'ятницю через побоювання виверження вулкана поблизу житлових будинків, повідомили в суботу органи цивільної оборони.

У п'ятницю в Ісландії було оголошено надзвичайний стан після серії потужних землетрусів, що потрясли південний захід півострова Рейк'янес, що могло бути провісником виверження вулкана в районі Сундхнюкагігара, розташованого приблизно за три кілометри на північ від Гріндавіка.

Метеорологічні служби Ісландії спочатку заявили, що виверження може статися "скоріше за кілька днів, ніж за кілька годин", після того як було помічено, що магма накопичується під поверхнею Землі на глибині близько п'яти кілометрів протягом декількох днів.

Однак наприкінці п'ятниці метеорологічні служби помітили, що сейсмічна активність наближається до поверхні, а магма починає вертикально підніматися до земної кори між Сундхнюкагігаром і Гріндавіком, що говорить про можливість швидкого виверження.

Влада ухвалила рішення про евакуацію Гріндавіка після того, як метеорологічні служби вказали, що "імовірно, під Гріндавіком відбулося вторгнення магми".

"На цьому етапі неможливо точно визначити, чи може магма вийти на поверхню і де саме", — заявили вони. Однак метеорологічні служби зазначили, що "обсяг магми значно перевищує той, що спостерігався під час найбільших магматичних інтрузій, пов'язаних із виверженнями Фаградалсфьялла".

Поблизу вулкана Фаградальсф'ядль на півострові Рейк'янес сталося три виверження — у березні 2021 року, серпні 2022 року і липні 2023 року. Усі три виверження сталися далеко від об'єктів інфраструктури та населених пунктів.

Гріндавік знаходиться приблизно за 40 км на південний захід від столиці Рейк'явіка, недалеко від геотермального курорту "Блакитна лагуна", який тимчасово закрили на початку цього тижня як запобіжний захід. Місто також розташоване недалеко від геотермальної електростанції Svartsengi, яка є основним постачальником електроенергії та води для 30 тис. жителів півострова Рейк'янес.

За даними IMO, у період з 18:00 GMT п'ятниці до 06:00 GMT суботи в регіоні було зареєстровано 500 землетрусів, зокрема 14 із магнітудою понад 4.

В Ісландії налічується 33 активні вулканічні системи, що є найвищим показником в Європі. Цей північноатлантичний острів розташований уздовж Серединно-Атлантичного хребта — тріщини в океанському дні, що розділяє Євразійську і Північноамериканську тектонічні плити.