ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Вищий суд ООН постановив, що справа про російсько-український геноцид може бути розглянута далі

Велика Епоха
Міжнародний суд ООН починає зачитувати рішення щодо заперечень Росії стосовно умов "юрисдикції" та "прийнятності" справи про "геноцид", порушеної Україною проти Росії в Гаазі, Нідерланди, 2 лютого 2024 року. (Nikos Oikonomou/Anadolu via Getty Images)

Міжнародний суд ООН постановив, що розгляне частину позову України проти Росії щодо неправдивих звинувачень у геноциді, які Москва використовувала для виправдання свого повномасштабного вторгнення, повідомило агентство Reuters.

Україна подала позов до Міжнародного суду ООН у лютому 2022 року, стверджуючи, що Росія порушила міжнародне право, коли використала неправдиві заяви про акти геноциду проти російськомовного населення в Донецькій і Луганській областях як виправдання для початку повномасштабної війни проти України.

Судді заявили, що Міжнародний суд ООН має юрисдикцію розглядати лише невелику частину початкової справи.

Суд у Гаазі винесе рішення про те, чи вчинила Україна геноцид на окупованих Росією частинах східної України, але відхилив прохання Києва визначити, чи порушило вторгнення Москви Конвенцію про запобігання геноциду 1948 року.

Росія подала заперечення проти позову України під час слухань у вересні, стверджуючи, що головний судовий орган ООН не має юрисдикції розглядати цю справу. Після рішення від 2 лютого розгляд позову може просунутися, але до відновлення слухань по суті справи можуть пройти місяці.

Справу України підтримують 32 держави, що, як повідомляється, є найбільшою кількістю країн, які коли-небудь приєднувалися до позову іншої країни в Гаазькому суді.

У своєму позові Україна "категорично заперечує" факт геноциду, прагнучи "встановити, що Росія не має законних підстав для вжиття заходів в Україні та проти України з метою запобігання та покарання за будь-який передбачуваний геноцид".

Київські адвокати також звинуватили Москву в "плануванні актів геноциду в Україні", додавши, що Росія "навмисно вбиває і завдає серйозних травм представникам української національності".

З моменту початку повномасштабної війни Росії Парламентська асамблея НАТО і парламенти восьми країн, включаючи Україну, визнали дії, вчинені російськими окупаційними військами, геноцидом.

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) закликала європейські країни визнати масове викрадення Росією українських дітей геноцидом, а міжнародну спільноту - допомогти Україні повернути дітей.