ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Виробництво біогумусу — чудовий спосіб покращити родючість ґрунту

Велика Епоха
Черв’ячний компост може стати цінним добривом для вашого саду. (Ashley-Belle Burns/Shutterstock)

Виробництво біогумусу, або розведення черв’яків, може бути настільки великим чи малим, наскільки це необхідно — його можна здійснювати навіть у приміщенні.

Мільйони років черв’яки були природними переробниками, споживаючи органічні речовини, що розкладаються, і залишаючи після себе багаті поживними речовинами та мінералами відливки (черв’ячні какашки). Вони також діють як крихітні ротаційні культиватори, розпушуючи ущільнений ґрунт, щоб повітря, вода і коріння рослин могли краще циркулювати.

Вони можуть споживати кількість органічних речовин, що дорівнює їхній власній вазі за день. За ідеальних умов черв’ячна ферма може подвоїти свою популяцію всього за кілька місяців, а це означає, що з потеплінням деякі з них можуть бути винесені на вулицю, в сад.

Чемпіони з компостування

Не всі черв’яки підходять для приготування біогумусу; це стосується і звичайних червоних дощових черв’яків, які, ймовірно, вже є у вашому саду, але їх зазвичай не використовують для компостування через повільне дозрівання і низьку швидкість розмноження. Найкращим вибором для розведення черв’яків є червоні черв’яки (також відомі як гнойові, тавровані, форелеві або тигрові черв’яки), африканські нічні черв’яки, європейські нічні черв’яки та індійські або малайзійські блакитні черв’яки. Всі вони є епігейними, тобто живуть у верхніх шарах ґрунту, де міститься свіжий органічний компост.

Червоні черв’яки є найпопулярнішими з кількох вагомих причин. Вони можуть з'їдати до половини своєї ваги за день і розщеплювати її на високоякісні виливки швидше, ніж інші види черв’яків. Вони можуть щасливо жити в широкому діапазоні температур, від 12°C до 32°C. Вони мають помірний розмір, що добре підходить для невеликих систем біогумусу. Оскільки вони більш поширені, то й коштують дешевше.

Африканські та європейські нічні черв’яки — ще один чудовий вибір для початківців. Вони мають величезний апетит та швидко ростуть і розмножуються, дозріваючи всього за один місяць. Африканські нічні черв’яки, однак, вимагають більш високого, і іноді важко підтримуваного, температурного діапазону від 23°C до 32°C. Крім того, вони є завеликими для компостних черв’яків, виростаючи до 30 сантиметрів завдовжки. Європейські нічні черв’яки, які виростають до 35 сантиметрів, віддають перевагу температурам в діапазоні від 15°C до 21°C, але можуть пережити спеку до 32°C.

Індійські або малайзійські сині черв’яки трохи тонші й довші, ніж червоні, і мають такий же ненажерливий апетит. Вони неймовірно швидко розмножуються і дозрівають, кокони синіх черв’яків з’являються вже протягом першого тижня. Вони витримують температуру 7°C, але можуть покинути компостний ящик через барометричні зміни, грозу або взагалі без жодної причини.

Червоні черв’яки є одними з найпоширеніших і найефективніших черв’яків для біогумусу. (Kokhanchikov/Shutterstock)

Дім, милий дім

Один з найпростіших способів почати — використовувати недорогий, новий, невикористаний лоток для котячого туалету. Переконайтеся, що він не має антибактеріального покриття, яке може зашкодити цінним ґрунтовим мікробам. Додайте шматок картону (або дерева чи пластику, якщо ви встановлюєте його на вулиці) в якості нещільної кришки, яка забезпечує вентиляцію, але не пропускає світло. Наповніть його підстилкою для черв’яків: зволоженою, подрібненою газетою, картоном, торф’яним мохом, кокосовою койрою, сіном, соломою або, ще краще, перепрілим компостом, якщо він у вас є.

Зверху додайте трохи кухонних відходів, але не переповнюйте; за потреби, через день можна додати ще, якщо потрібно. Не поспішайте, поки не звикнете до харчових звичок черв’яка. Періодично додавайте газети, використану кавову гущу (в помірних кількостях) та інші харчові волокна, щоб збалансувати фрукти та овочі.

Велика пластикова сумка для зберігання з кришкою підійде так само добре, але не забудьте просвердлити отвори вище рівня підстилки для циркуляції повітря, якщо смітник глибокий. Не робіть отворів на дні; якщо підтримувати належний рівень вологості, дренаж не потрібен, крім того, черв’яки будуть використовувати нижні отвори для втечі.

Підстилка для черв’яків і отриманий біогумус повинні бути постійно вологими до консистенції вичавленої губки. Суха підстилка задихне черв’яків, а надлишок вологи призведе до появи бруду і неприємного запаху. Якщо ви помітили, що черв’яки масово вириваються назовні, перевірте рівень рН у контейнері за допомогою недорогого гідрометра. Він повинен залишатися в межах 6,0-7,0.

Спеціалізовані контейнери полегшують процес компостування черв’яків, але найпростіший спосіб для початківців — це лоток для котячого туалету або пластикова торбинка. (sophiecat/Shutterstock)

Меню

Улюблені продукти черв’яків — бананова шкірка, серцевини яблук, груш, персиків, абрикосів, полуниці, кавуна, дині, медової роси та помідорів (але тільки в помірних кількостях, оскільки вони злегка кислі). Залишки їжі наріжте на дрібні шматочки. У черв’яків немає зубів і щелеп, тому вони всмоктують і ковтають частинки їжі за допомогою м’язової глотки, а потім розщеплюють їх за допомогою травних ферментів.

Уникайте фруктів з високим вмістом лимонної кислоти, таких як апельсини, лимони, лайми, грейпфрути та ананаси, які змушують черв’яків тікати в інший бік контейнера. Не давайте їм також м’ясні, молочні, жирні, солоні, гострі або маслянисті продукти; ці продукти важко перетравлюються черв’яками, порушують баланс у смітнику і можуть приваблювати плодових мушок та інших шкідників. Інсектициди та пестициди на шкірці фруктів і консерванти — це дві приховані небезпеки, які можуть вбити черв’яків.

Черви люблять фрукти з низьким вмістом кислоти, які легко перетравлюються (Ann Bulashenko/Shutterstock)

Нащо зволікати?

Вермікомпостування — ідеальне хобі. Його можна починати в будь-яку пору року в приміщенні, якщо належним чином контролювати температуру і вологість.

Складні системи

Виготовлення біогумусу — це чудовий спосіб зменшити потребу в хімічних добривах, а зекономлені кошти ви зможете вкласти в господарство.

Просіювач компосту

Зібрати свіжий компост з котячого лотка або сумки нелегко. Вирішенням цієї проблеми є просіювач компосту з ¼-дюймовими отворами, які пропускають свіжий компост, але затримують некомпостовані матеріали та будь-яких черв’яків, які можуть бути в суміші.

Лоточний метод

Наповніть лотки кухонними відходами, і коли черв’яки заповнять один лоток, вони мігрують до наступного, залишаючи заповнений лоток готовим до збору врожаю. Доступні в різних стилях: від великих міцних вуличних установок до більш компактних, схожих на меблі, для використання в приміщенні.

Проточні ферми

Конусоподібні проточні системи, зазвичай призначені для зовнішнього встановлення, дуже прості в експлуатації. Додайте харчові матеріали в широку верхню частину, а біогумус видаліть з вузької нижньої частини. Не забудьте залишити корисний шар підстилки та/або некомпостованих матеріалів посередині, де будуть жити черв’яки.