ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Глава ВООЗ попередив про "хворобу X", закликавши укласти угоду про пандемії

Велика Епоха
Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус на засіданні Всесвітнього економічного форуму (Fabrice Coffrini/AFP via Getty Images)

Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) знову попередив про пандемію "хвороби X", заявивши, що це "питання коли, а не якщо".

Виступаючи на саміті світових урядів в Об'єднаних Арабських Еміратах минулого тижня, Тедрос Адханом Гебреєсус заявив, що його попередні прогнози про вірус, схожий на Covid-19, збулися. Він знову заявив, що міжнародне співтовариство не готове до нової пандемії.

"Сьогодні я стою перед вами після Covid-19, коли загинули мільйони людей, а соціальні, економічні та політичні потрясіння досі даються взнаки", — сказав він.

Така пандемія "може бути викликана вірусом грипу, новим коронавірусом або новим патогеном, про який ми ще навіть не знаємо, — тим, що ми називаємо хворобою X". І наразі світ не готовий до наступної хвороби X або наступної пандемії".

Глава ВООЗ не повідомив жодних подробиць про цю "наступну пандемію", сказавши лише, що уряди всього світу не готові до неї.

Він також припустив, що Covid-19 також є "хворобою X", назвавши його "новим патогеном, що викликає нову хворобу", і попередив, що "буде ще одна хвороба X, або хвороба Y, або хвороба Z".

Генеральний директор ВООЗ, якого від самого початку пандемії критикували за його тісні стосунки з китайською партійною державою, заявив, що "болючі уроки, які ми винесли, ризикують бути забутими, коли увага перемикається на безліч інших криз, з якими стикається наш світ".

У січні минулого року Тедрос потрапив у заголовки газет, коли згадав "хворобу X" на Всесвітньому економічному форумі в Давосі (Швейцарія). Він закликав уряди всіх країн світу підписати міжнародну угоду щодо пандемій, яку підтримує ВООЗ.

"Угода щодо пандемій може об'єднати весь досвід, усі проблеми, з якими ми стикалися, і всі рішення", — проголосив він у Давосі. "Ця угода допоможе нам краще підготуватися до майбутнього. Це спільний глобальний інтерес, і вузькі національні інтереси не повинні стояти на шляху".

"Обмеження свобод"

Тедрос також спростував критику на адресу ВООЗ і деяких урядів щодо того, що вони хотіли б знову запровадити вакцинацію, ізоляцію та інші обмежувальні заходи, подібні до тих, які було вжито під час пандемії Ковід-19.

Замість цього він закликав держави підписати угоду ВООЗ щодо пандемії, щоб запобігти майбутнім пандеміям.

На Всесвітньому саміті урядів в Об'єднаних Арабських Еміратах Генеральний директор також піддав критиці заяви про те, що "це захоплення влади Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Що це передача суверенітету ВООЗ. Що вона [ця угода] дасть ВООЗ право нав'язувати країнам обмеження або зобов'язання щодо вакцинації. Що це "напад на свободу". Що ВООЗ не дозволить людям подорожувати і хоче контролювати їхнє життя".

Далі він сказав, що "це лише деякі з тих брехливих тверджень, які поширюють", і додав, що "ці твердження абсолютно, повністю і категорично неправдиві. Той, хто говорить, що це так, або дезінформований, або бреше".

Критика угоди

Критики планів ВООЗ, включно з Міжнародним альянсом захисту свободи (ADFI), стверджують, що юридично оформлена угода ВООЗ передасть владу цій глобальній організації.

"Ми наголошуємо, що угода щодо пандемій не повинна підривати наявні міжнародні правові зобов'язання щодо захисту права людини на свободу вираження думок. Будь-які обмеження [в цій угоді], зокрема з міркувань громадської охорони здоров'я, повинні завжди здійснюватися з максимальною стриманістю і найменш обмежувальним чином", — заявили в ADFI.

"Пам'ятаючи про те, що без свободи вираження поглядів не може бути вільних суспільств, ми не повинні дозволяти проблемам, що постійно зростають, визначати достовірність інформації в глобалізованому, технологічно орієнтованому світі — і робити це шляхом необґрунтованого обмеження свободи вираження поглядів".

2023 року американський аналітичний центр Heritage Foundation назвав угоду щодо боротьби з пандемією "фатально недосконалою" і заявив, що вона не заслуговує на підтримку США "через нездатність засвоїти уроки з пандемії Ковід-19". Група попередила: "Якщо адміністрація Байдена підпише цю угоду, Сенат не повинен давати необхідні рекомендації та згоду на її ратифікацію".

Крім того, група попередила, що в проєкті угоди не згадуються "наслідки в разі, якщо одна зі сторін не попередить міжнародну спільноту про спалах захворювання або не поділиться інформацією своєчасно, як це було у випадку з Китаєм під час пандемії Ковід-19". Вірус Covid-19 з'явився в китайському місті Ухань наприкінці 2019 року, і чиновники Комуністичної партії Китаю згодом припинили спроби міжнародної спільноти розслідувати його походження.

ВООЗ оголосила, що крайній термін ратифікації угоди — травень 2024 року.