ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Адвокат засновника WikiLeaks заявив, що Трамп запитував варіанти викрадення Ассанжа (ВІДЕО)

Велика Епоха
Люди тримають транспарант на підтримку засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа на площі Республіки в Парижі (Youtube/скриншот)

Засновник WikiLeaks Джуліан Ассанж став мішенню для США через його викриття злочинів на державному рівні, а президент Дональд Трамп запитував варіанти того, як із ним вчинити, заявили у вівторок адвокати, які борються за те, щоб зупинити екстрадицію Ассанжа з Великої Британії.

Американські прокурори хочуть притягнути 52-річного Ассанжа до суду за 18 пунктами обвинувачення, пов'язаними з тим, що WikiLeaks оприлюднив величезні масиви конфіденційних військових документів і дипломатичних депеш США.

Вони стверджують, що витоки загрожували життю їхніх агентів, і його злочину немає виправдання. Прихильники Ассанжа називають його героєм боротьби з істеблішментом і журналістом, який зазнає переслідування за викриття неправомірних дій США.

На початку засідання, яке може стати його останнім шансом зупинити екстрадицію з Великої Британії до США у Високому суді Лондона, адвокати Ассанжа та його дружина заявили, що справа політично вмотивована і є нападом на всіх журналістів.

Стелла Ассанж порівняла його справу зі справою Олексія Навального, російського опозиціонера, який помер у в'язниці в п'ятницю, відбуваючи тридесятирічний термін.

"Джуліан — політичний в'язень, і його життя перебуває під загрозою. Те, що трапилося з Навальним, може трапитися і з Джуліаном", — сказала вона журналістам біля будівлі суду, де численний мітинг вимагав його звільнення. Сам Ассанж не був присутній у суді і не спостерігав за процесом дистанційно, оскільки був нездоровий.

Плани щодо "викрадення або вбивства"

Юридичні баталії австралійця почалися 2010 року, і згодом він провів сім років у посольстві Еквадору в Лондоні, перш ніж його посадили до в'язниці 2019 року за порушення умов звільнення під заставу.

Відтоді він утримується в лондонській в'язниці суворого режиму, де й одружився. У 2022 році Велика Британія остаточно схвалила його екстрадицію до США.

Його юридична команда намагається скасувати цей дозвіл на дводенних слуханнях. Вони стверджують, що попередні судді не змогли розглянути їхню справу про те, що екстрадиція була політично вмотивованою і навмисною спробою покарати і змусити його замовкнути за викриття "державних злочинів" США.

"Пана Ассанжа переслідують за звичайну журналістську практику отримання та публікації секретної інформації, яка є правдивою і становить суспільний інтерес", — заявив суду Едвард Фіцджеральд, провідний адвокат Ассанжа.

За його словами, якщо Ассанжа буде визнано винним, то термін його ув'язнення може становити до 175 років, і, найімовірніше, буде не менше 30-40 років.

Його колега Марк Саммерс заявив, що є докази "воістину захопливого плану" з викрадення або вбивства Ассанжа, поки він перебував в еквадорському посольстві, а колишній президент США Трамп попросив надати "докладні варіанти" його вбивства.

2021 року Yahoo News повідомило, що співробітники ЦРУ розробили для адміністрації Трампа варіанти дій щодо Ассанжа, поки він перебував у лондонському посольстві.

"Високопоставлені співробітники ЦРУ запитували плани, сам президент просив надати йому варіанти того, як це зробити, і навіть були намальовані ескізи", — заявив адвокат у вівторок.

Справу представлено "в хибному світлі"

У своїх письмових матеріалах адвокати США заявили, що юридична команда Ассанжа "послідовно і неодноразово спотворювала інформацію" про його справу.

Вони заявили, що його переслідують не за публікацію витоку матеріалів, а за допомогу і змову з колишнім аналітиком розвідки армії США Челсі Меннінг з метою їхнього незаконного одержання, а потім розкриття імен джерел і "нараження цих людей на серйозну небезпеку".

Якщо Ассанж виграє цю справу, буде проведено повне апеляційне слухання, на якому знову буде розглянуто його виклик. Якщо ж він програє, то єдиним варіантом залишиться звернення до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), і Стелла Ассанж заявила, що за потреби його адвокати звернуться до європейських суддів за терміновою судовою забороною.

WikiLeaks уперше став відомим у 2010 році, коли опублікував відеозапис атаки американських військових гелікоптерів Apache на Багдад 2007 року, внаслідок якої загинули десятки людей, включно з двома співробітниками новинного агентства Reuters.

Потім він опублікував тисячі секретних файлів і дипломатичних депеш, у яких були часто вельми критичні оцінки США світових лідерів — від президента Росії Володимира Путіна до членів королівської сім'ї Саудівської Аравії.

Серед прихильників Ассанжа — Amnesty International, медіагрупи і політики, зокрема прем'єр-міністр Ентоні Албанезе, який минулого тижня проголосував за пропозицію про повернення Ассанжа в Австралію.