ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

10 українських компаній виробляють безпілотники дальнього радіусу дії, заявив Федоров

Велика Епоха
Михайло Федоров, віцепрем'єр-міністр і міністр цифрової трансформації України, поруч із безпілотними морськими апаратами Magura під час інтерв'ю агентству Reuters, у Києві, Україна, 3 лютого 2024 року. (REUTERS/Valentyn Ogirenko)

Україна вироблятиме тисячі безпілотників дальнього радіусу дії, здатних завдавати глибоких ударів по території Росії у 2024 році, і вже має до 10 компаній, які виробляють безпілотники, що можуть досягти Москви і Санкт-Петербурга, заявив міністр цифрових технологій України.

Михайло Федоров розповів про індустрію безпілотників воєнного часу в інтерв'ю в Києві, у якому він розкрив нові подробиці про цей сектор після серії атак українських безпілотників на російські нафтові об'єкти в останні тижні.

"Зростає категорія дальніх безпілотників-камікадзе з дальністю польоту 300, 500, 700 і 1 000 кілометрів. Два роки тому такої категорії не існувало... взагалі", — сказав він Reuters.

За словами Федорова, нещодавня серія ударів по нафтових об'єктах відображає успіхи уряду у швидкому дерегулюванні ринку дронів і збільшенні його фінансування, причому держава виступає в ролі венчурного інвестора.

Минулого року в рамках ініціативи BRAVE1, створеної урядом, військовим технологічним стартапам було виділено близько 2,5 мільйона доларів у вигляді грантів, і в 2024 році цю суму має бути збільшено приблизно в десять разів, сказав Федоров.

"Ми будемо боротися за ще більше збільшення фінансування", — додав він.

На відміну від Росії, де у виробництві безпілотників домінує держава, в Україні переважна більшість виробників є приватними. За словами Федорова, тільки одна з 10 компаній, чиї безпілотники можуть літати далеко від Москви і Санкт-Петербурга, є державною.

У 2023 році обсяги виробництва і поставок в Україну збільшилися більш ніж у 120 разів, що є частиною ширшого військового курсу на розробку і виробництво безпілотників, щоб скоротити розрив з ударними можливостями Росії.

Федоров сказав, що згоден з оцінкою начальника військової розвідки України Кирила Буданова про те, що Київ досяг "певного паритету" з Москвою у виробництві безпілотників дальнього радіусу дії.

"Нам потрібно діяти в антибюрократичний спосіб. У цьому суть прориву у війні технологій. Ми збираємося і далі робити ставку на це, працювати в цьому напрямку. Тому що технології дійсно можуть нас врятувати", — сказав він, наголосивши на нестачі артилерійських снарядів, з якою зіткнулися українські війська.

Загалом торік було закуплено понад 300 000 безпілотників різних типів, і понад 100 000 було відправлено на фронт, сказав Федоров, додавши, що ці цифри не включають у себе постачання волонтерів, які, за його словами, зробили "значний внесок".

"Ми скасували податки на компоненти БПЛА, спростили процедуру укладення контрактів і процедуру виведення з експлуатації", — сказав він. "Іншими словами, ми взяли всі блокування, з якими стикалися приватні компанії, і розв'язали їх за шість місяців, ухваливши всі необхідні закони і постанови".

Українська безпілотна промисловість значною мірою залежить від комплектуючих із зарубіжних країн, включно з Китаєм (який багато хто вважає союзником Росії). Федоров зазначив, що в країні докладають зусиль щодо локалізації виробництва компонентів.

"Тому я думаю, що якщо ми продовжимо цю тенденцію, то до кінця цього року у нас буде багато компаній, які вже вироблятимуть понад 50% своїх компонентів на місці".

За його словами, різке зростання виробництва останнім часом настільки сильно навантажило логістику, що довелося швидко вносити зміни, щоб уникнути тривалих затримок у поставках.

"Тільки в грудні поставки безпілотників були в 50 разів вищими, ніж за весь 2022 рік. Тільки уявіть, система не була до цього готова, і я думаю, що логістика не розуміла, що такі обсяги можливі".

Приватний сектор також стримувався державною монополією на виробництво боєприпасів для дронів. За словами Федорова, три місяці тому Україна ухвалила постанову про припинення цієї державної монополії, а потім зупинила окрему монополію на виробництво артилерійських снарядів і ракет.

"За останні три місяці понад 20 компаній уже пройшли випробування і тепер можуть передавати боєприпаси державі", — сказав він.