ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

УКАБ закликав уряд захистити доступ українських фермерів до ринку ЄС

Велика Епоха
(Depositphotos)

Українська аграрна спільнота звернулася до уряду з проханням зробити все можливе для збереження вільного доступу на європейський ринок, повідомила асоціація УКАБ у понеділок.

Минулого тижня Європейська комісія заявила, що продовжить призупинення імпортних мит на український експорт, спочатку введене для підтримки економіки країни після вторгнення Росії два роки тому, ще на рік — до червня 2025 року.

Проте, вона також запропонувала заходи щодо обмеження імпорту сільськогосподарської продукції з України та більш гнучкі правила щодо перелогових земель у спробі завершити протести розгніваних фермерів у Франції та інших країнах-членах ЄС.

"Для агропродовольчого сектору України ці преференції мали особливо велике значення, скасувавши цілу низку тарифних квот на імпорт до ринку ЄС для ключових експортних товарів, надавши можливість українським експортерам зберегти виробництво і робочі місця та забезпечити надходження валютної виручки упродовж 2022-2023 років", — ідеться в повідомленні бізнес-асоціації УКАБ у Facebook.

За даними УКАБ, експорт продовольчих товарів у 2023 році становитиме $21,9 млрд і складатиме 61% від усього експорту з України.

Водночас частка ЄС у загальному обсязі сільськогосподарської продукції з України 2023 року сягнула 56,6%, або $12,4 млрд.

В УКАБ наголосили, що питання збереження максимально відкритого доступу до ринку ЄС матиме життєво важливе значення для торговельного балансу країни найближчими роками та виживання сільськогосподарського сектору України.

"Агроспільнота закликає владу сприяти продовженню преференційного доступу українських агропродовольчих товарів до ринку ЄС та налагодженню прямого діалогу з європейськими партнерами", — зазначили в УКАБ.

ЄС призупинив дію імпортних мит, квот і заходів торговельного захисту в червні 2022 року, але дешевий експорт українського зерна відтоді спричинив протести урядів, фермерів і далекобійників у сусідніх країнах, таких як Польща та Угорщина.

Після того, як російське вторгнення блокувало основні чорноморські порти країни, Україна була змушена перенаправляти свої вантажі через сухопутні кордони, при цьому частина товарів осідала на сусідніх ринках, що призводило до зниження цін.