ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Верховний комісар ООН у справах біженців висловив стурбованість тим, що світ став забувати про війну в Україні

Велика Епоха
Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді під час інтерв'ю агентству Ассошіейтед Прес у Києві, Україна, 24 січня 2024 року. (AP Photo/Hanna Arhirova)

Верховний комісар ООН у справах біженців заявив у середу, що він занепокоєний тим, що про війну в Україні починають забувати через два роки від початку повномасштабного вторгнення Росії.

Глава УВКБ Філіппо Гранді також сказав в інтерв'ю The Associated Press, що важливо нагадати міжнародному співтовариству, що українці живуть в умовах жорстокої війни, незважаючи на інші глобальні кризи, які перебувають у центрі уваги.

Виступаючи наприкінці тижневого візиту в Україну, Гранді сказав, що вторгнення, розпочате Москвою 24 лютого 2022 року, продовжує завдавати руйнувань цивільному населенню: будинки зруйновані, медичні центри постраждали, а багато об'єктів не функціонують.

"Я думаю, що велика різниця між минулим і нинішнім роком полягає в тому, що цього року це вже не новина у світі", — сказав Гранді. "Спостерігається тенденція до звикання до страждань українців".

За останніми даними УВКБ ООН, кількість людей, переміщених унаслідок війни, становить 10 мільйонів осіб — 3,7 мільйона вважаються внутрішньо переміщеними особами, а ще 6,3 мільйона — біженцями.

Агентство закликало виділити на допомогу Україні цього року 4,2 мільярда доларів — трохи менше, ніж минулого.

"Ми зробили такий вибір, тому що усвідомлюємо, що у світі так багато криз, що це є чинником, і тому ми дійсно зосередилися на пріоритетних потребах", — сказав Гранді.

Глава ООН у справах біженців заявив, що він стурбований тим, що обговорення питання про гуманітарну допомогу Україні тепер затягнулося через політичні розбіжності. Він закликав Сполучені Штати і Європейський союз ухвалити свої пакети допомоги, заявивши, що його обов'язок — "нагадати всім, що гуманітарна допомога не повинна бути заручником політики".

У грудні лідери ЄС не змогли домовитися про чотирирічний пакет допомоги Україні на суму 52 мільярди доларів. Угорщина заблокувала угоду, яка вимагає одностайності всіх 27 членів ЄС. Однак блок працює над тим, щоб решта 26 країн змогли знайти спосіб виділити гроші до саміту ЄС, який відбудеться 1 лютого.

У Вашингтоні сенатори намагаються укласти двопартійну угоду, яка включала б допомогу Україні на суму близько 61 мільярда доларів і внесла б зміни в прикордонну політику США. Однак республіканці знову наполягають на скороченні обсягу допомоги для України, орієнтуючись на гроші, які підуть на цивільний сектор, і стверджуючи, що європейські країни можуть втрутитися у фінансування цих потреб.

"Я дуже сподіваюся, що ці дискусії вдасться розблокувати і завершити позитивно в обох місцях — в ЄС і в США", — сказав Гранді. "Якщо ці пакети застопоряться, я дуже хвилююся, що гуманітарна допомога не прийде. Це негайно позначиться на ситуації тут".